Uverejnené Vložiť komentár

Vývoj plodu dvojčiat podľa týždňov

tehotenstvo s dvojičkami po týždňoch
4.9/5 - (13 votes)

Tehotenstvo s dvojčatami sa začína vyvíjať inak ako tehotenstvo s jedným dieťaťom už krátko po počatí. Bratské – neidentické – dvojčatá sa vyvíjajú z dvoch samostatných oplodnených vajíčok. V 6. týždni im začne biť srdce a v 8. týždni sa začnú vyvíjať všetky ich hlavné orgány. Tváre dvojčiat so zatvorenými viečkami sa formujú v 12. týždni a v 16. týždni sú viditeľné ich pohlavné orgány. V 24. týždni sa začínajú ukladať tuky a pracuje sa na tvorbe krvných buniek a vývoji pľúc. V nasledujúcich týždňoch deti pokračujú v raste a učia sa regulovať svoju telesnú teplotu. Priemerný týždeň narodenia dvojčiat je 36 týždňov a v tom čase už fungujú všetky telesné systémy.

tehotenstvo po týždňoch dvojičky

Ako dvojčatá rastú

Embryonálny a fetálny vývoj dvojčiat v maternici je podobný vývoju jednovaječných dvojčiat – vyvíjajú sa podľa rovnakého harmonogramu. Okolo 26. týždňa tehotenstva sa rast dvojčiat v porovnaní s jednovaječnými deťmi trochu spomalí, pretože ich prostredie začne byť dosť preplnené. Prečítajte si vývoj dvojičiek po týždňoch.

3. týždeň tehotenstva s dvojčatami

Pri jednoplodovom tehotenstve sa vaše dieťa vyvíja vo vaku naplnenom tekutinou, ktorý sa nazýva plodový vak (amnion). Kyslík a živiny prechádzajú medzi vami a vaším dieťaťom cez placentu a pupočnú šnúru. To všetko je obklopené ďalšou ochrannou vrstvou, známou ako vonkajšia membrána.

Pri tehotenstve s dvojičkami má každé dieťa svoju vlastnú pupočnú šnúru, ale nie vždy majú svoju vlastnú placentu, plodový vak a vonkajšiu membránu. Veľa závisí od toho, či ide o jednovaječné alebo nejednovaječné dvojčatá:

Neidentické dvojčatá (bratské)

Približne dve tretiny dvojčiat sú neidentické. Niekedy sa nazývajú dvojvaječné dvojčatá, pretože sa vyvíjajú z dvoch vajíčok, z ktorých každé oplodnila iná spermia. To znamená, že gény neidentických dvojčiat nie sú o nič podobnejšie ako gény iných súrodeneckých dvojíc. Môžu to byť obaja chlapci, obe dievčatá alebo chlapec a dievča.

Neidentické dvojčatá majú vlastnú vonkajšiu membránu a amniový vak. Lekárska skratka pre tento typ dvojčiat je DCDA. Majú tiež samostatné placenty, hoci tie sa môžu spojiť, ak sú embryá v maternici blízko seba.

Identické dvojčatá

Jednovaječné (identické) dvojčatá  tvoria približne jednu tretinu všetkých tehotenstiev s dvojčatami. Začínajú ako jedno (mono)oplodnené vajíčko (zygota), ktoré sa rozdelí na dve rovnaké embryá. Dvojčatá majú rovnaké gény a vždy sú rovnakého pohlavia.

Existuje niekoľko rôznych typov jednovaječných dvojčiat. Typ dvojčiat, ktoré máte, sa určí podľa toho, kedy sa vaše vajíčko po oplodnení rozdelí:

  • Rozdelenie počas prvých troch dní predstavuje 30 % tehotenstiev s jednovaječnými dvojčatami a znamená, že vaše deti budú mať oddelené plodové obaly a vonkajšie membrány. Placenty môžu byť oddelené alebo spojené v závislosti od toho, ako blízko sú embryá k sebe.
  • Rozdelenie medzi štyrmi a ôsmimi dňami má za následok dvojčatá, ktoré majú spoločnú vonkajšiu membránu a placentu. Každé embryo však bude rásť vo vlastnom amniovom vaku. Skratka pre tento postup je MCDA. V tomto štádiu sa už z oplodneného vajíčka stala blastocysta, klbko rýchlo sa množiacich buniek. Tento typ dvojčiat je najčastejší, vyskytuje sa približne v 60 % tehotenstiev s jednovaječnými dvojčatami.
  • K rozdeleniu medzi 8. a 13. dňom dochádza len asi v 1 percente tehotenstiev s jednovaječnými dvojčatami. Deti majú spoločnú vonkajšiu membránu a placentu a jeden plodový vak a niekedy sa označujú ako MCMA dvojčatá alebo mono-mono dvojčatá.

Je možné, že oplodnené vajíčko sa začne deliť po 13 dňoch, ale proces nebude dokončený. Stáva sa to veľmi zriedkavo a výsledkom je zrastenie dvojčiat.

4 týždne tehotenstva s dvojčatami

V čase, keď ste v štvrtom týždni tehotenstva, budú vaše dvojčatá každé veľké asi ako makové zrnko. V nasledujúcom týždni im začnú biť srdiečka, ktoré budú pumpovať krv do celého ich drobného tela. Už v tomto ranom štádiu sa vyvíjajú dôležité časti nervového systému vašich dvojčiat. Ich nervové trubice, z ktorých bude rásť mozog, chrbtica, miecha a nervy, sa práve formujú. Začína sa formovať aj ich srdce a obehový systém.

  • Embryá dvojčiat sa bezpečne vyvíjajú v plodovom vaku alebo vakoch. Tie sú ukotvené k stene vašej maternice pomocou ranej verzie placenty.
  • Rané placenty sú tvorené tkanivami nazývanými choriové klky, ktoré prenášajú živiny a kyslík z vás do embryí. To dodáva vašim dvojčatám palivo, ktoré potrebujú pre svoj rýchly rast a vývoj.
  • Do šiestich týždňov bude mať každé embryo malý otvor, ktorý sa neskôr stane jeho ústami. Tesne pod ním sa objavia malé záhyby, v ktorých sa bude vyvíjať ich krk a spodná čeľusť.
  • Vašim dvojčatám čoskoro začnú rásť púčiky horných a dolných končatín. Z nich sa nakoniec vytvoria ruky a nohy. Začnú rásť aj hlavné orgány vašich detí vrátane pľúc, obličiek, čriev a pečene.

Približne v tomto období si môžete potvrdiť tehotenstvo domácim tehotenským testom. Ak ste tak ešte neurobili, dohodnite si stretnutie s pôrodnou asistentkou, aby ste prediskutovali vašu predpôrodnú starostlivosť. Môže vám to zariadiť vaša ambulancia všeobecného lekára alebo vás odkázať na miestnu službu pôrodných asistentiek.

Vývoj plodu dvojčiat – 8. týždeň tehotenstva

V ôsmom týždni sa srdcia vašich dvojčiat rozdelili na pravú a ľavú komoru a čoskoro budú mať všetky štyri komory. Ich srdcia už bijú rýchlosťou približne 150 úderov za minútu. To je dvakrát rýchlejšie ako tlkot vášho srdca.

  • Pečeň, obličky, mozog a ďalšie orgány vašich dvojčiat sa tiež každým dňom vyvíjajú a stávajú sa zložitejšími. Ich koža je tenká ako papier a žily sú jasne viditeľné.
  • Púčiky ich rúk a nôh stále rastú a začali sa im vytvárať zápästia a pavučinovité prsty na rukách a nohách.
  • Aj v tvári vašich dvojčiat sa toho deje veľa. Začali sa im vyvíjať bunky, z ktorých sa nakoniec stanú zuby, a tiež podnebie v ústach.
  • Po stranách hlavy sa im tiež vytvorili vyvýšené oblasti, z ktorých sa časom stanú uši. Začínajú sa im vytvárať drobné viečka, ktoré sa pripravujú na zakrytie vyvíjajúcich sa očí.

12. týždeň tehotenstva s dvojčatami

V 12. týždni budú vaše dvojčatá merať od hlavy po zadok (od temena po zadok) približne 5,4 cm. Je však bežné, že jedno dvojča je o niečo väčšie ako druhé. Tento rozdiel vo veľkosti môžete vidieť aj pri zoznamovacom vyšetrení. Pokiaľ je rozdiel vo veľkosti vašich dvojčiat malý, nemusíte sa znepokojovať. Vaša pôrodná asistentka vás rada upokojí, ak máte akékoľvek obavy.

  • Tváre vašich detí teraz vyzerajú oveľa ľudskejšie. Ich oči, ktoré boli na začiatku po stranách hlavičiek, sú teraz bližšie k sebe. A ich uši sú takmer v konečnej polohe.
  • Prsty na rukách a nohách vašich dvojčiat už nemajú pavučinky. A hoci sa ich pohlavné orgány ešte len vyvíjajú, už sa u nich začali prejavovať niektoré mužské alebo ženské znaky.
  • Vnútri drobných telíčok vašich bábätiek sa črevá presunuli do bruška. Ich pečene vytvárajú enzýmy, látky, ktoré pomáhajú orgánom správne vykonávať svoju prácu, a ich obličky produkujú moč.
  • Moč, ktorú vaše dvojčatá vyprodukujú, skončí v plodovom vaku alebo vakoch. V druhej polovici tehotenstva bude tvoriť väčšinu vašej plodovej vody. Vaše deti budú dýchať a prehĺtať túto tekutinu, čím si ich pľúca a tráviaci systém dostatočne precvičia pre život mimo maternice.

Vaše dvojčatá už začali štikútať, hoci to pravdepodobne ešte necítite. Štikútanie pomáha trénovať bránicu vašich detí, ktorú budú používať na dýchanie hneď po narodení. Mozog vašich bábätiek si začína vytvárať spojenia a vaše dvojčatá si postupne vytvárajú ďalšie reflexy. Už dokážu otvárať a zatvárať ručičky a krútiť prstíky na nohách.

16 týždňov tehotenstva s dvojčatami

V 16. týždni budú vaše dvojčatá merať od hlavy po zadok (od temena po zadok) približne 12 cm. Každé z nich teraz váži približne 100 g. Unikátne odtlačky prstov vašich dvojčiat sa už takmer dokončili a rastú im nechty. Možno si dokonca začali cucať palec svojej preferovanej ruky. Ak si na ultrazvukovom vyšetrení všimnete, že si jedno z vašich detí cucá palec ľavej ruky, môže sa stať, že z neho vyrastie ľavák!

Genitálie vašich dvojčiat už môžu byť dostatočne vyvinuté na to, aby sonografista vedel určiť, či čakáte dvoch chlapcov, dve dievčatá alebo jedno od každého pohlavia. Ak čakáte dievčatko, bude mať vo vaječníkoch už niekoľko miliónov vajíčok.

  • Telá vašich dvojčiat teraz rastú rýchlejšie ako ich hlavy. Ich pokožka je pokrytá hustým, huňatým ochlpením (lanugo). Tá zvyčajne zmizne ešte pred pôrodom, hoci niektoré deti sa narodia s ňou.
  • Nohy vašich bábätiek sa predlžujú a všetky ich kĺby a končatiny sa môžu pohybovať. Ich kostra je v tomto štádiu ešte mäkká, väčšinou z gumovej chrupavky, ktorá pomaly tvrdne.
  • Hrudníky vašich dvojčiat sa pohybujú hore a dole, čím napodobňujú dýchanie. Namiesto vzduchu však vdychujú plodovú vodu.
  • Vaša maternica a panvové steny sa s rastom detí rozťahujú a môžete sa cítiť nepríjemne vo vašich bokoch.

Tehotenstvo s dvojičkami 20. Týždeň

Aby ste mali lepšiu predstavu o raste vašich dvojčiat, priemerná dĺžka sa odteraz bude merať od hlavy k nohe (od korunky po pätu), a nie od hlavy k spodku (od korunky po zadoček). Každé dvojča v súčasnosti meria približne 26 cm, hoci je stále bežné, že jedno dvojča je väčšie ako druhé.

  • Do 20. týždňa začne vašim dvojčatám rásť obočie a na vrchu hlavy im vyrastú vlasy. Tieto vlasy môžu po narodení zmeniť svoju štruktúru a farbu. Veľa sa toho deje aj vo vnútri hlavičiek vašich detí. V súčasnosti sa vyvíjajú oblasti mozgu zodpovedné za chuť, čuch, sluch, zrak a hmat. Keď sa vaše deti narodia, ich čuch bude jedným z najvyvinutejších zmyslov, vďaka čomu vás hneď ľahko spoznajú.
  • Vaše dvojčatá začne pokrývať biela krémová látka nazývaná vernix caseosa. Tá chráni ich pokožku pred okolitou plodovou vodou a po narodení pôsobí ako bariéra proti infekcii.
  • Väčšina budúcich mamičiek môže pocítiť prvé pohyby svojich dvojčiat (zrýchlenie) medzi 18. a 20. týždňom tehotenstva. Ak ste už boli tehotná predtým, možno už rozpoznáte malé pohyby. Ak je to vaše prvé tehotenstvo, to, čo si myslíte, že je dvíhanie žalúdka, sa môže ukázať ako vaše dvojčatá, ktoré robia malé salto vzad!
  • Pohyby, ktoré pociťujete, by mali byť počas nasledujúcich 10 týždňov pomerne konzistentné alebo dovtedy, kým vaše dvojčatá nebudú príliš veľké na to, aby sa tak krútili. Dovtedy sa vám môže stať, že sa vaše dvojčatá budú niekedy pohybovať tak, že vás v noci zobudia.

Ako budúca mamička dvojčiat môžete byť náchylnejšia na anémiu ako budúce mamičky jednorodičiek. Prečítajte si, ako sa uistiť, že máte dostatok železa.

24. týždeň tehotenstva tehotenstva s dvojičkami

V 24. týždni už vaše dvojčatá vyzerajú ako novorodenci, hoci sú oveľa chudšie a majú vráskavú pokožku. Je to preto, že ich detský tuk sa stále vyvíja, ale každým dňom sú čoraz bacuľatejšie a ťažšie. Toto štádium tehotenstva je obzvlášť vzrušujúce, pretože práve teraz sa vyvíja sluch vašich detí. Predtým mohli počuť tlkot vášho srdca a iné zvuky z vášho tela, ako napríklad žmurkanie bruška. Čoskoro však budú schopné počuť váš hlas, čo im pomôže rozpoznať vás po narodení.

  • Vaše dvojčatá budú počuť aj niektoré zvuky z okolitého sveta, hoci nie tak zreteľne ako váš hlas. Výskum naznačuje, že ak si počas neskoršieho tehotenstva budete púšťať hudbu, keď sa budete cítiť uvoľnene, tá istá hudba môže pomôcť upokojiť vaše deti po ich narodení.
  • V 24. týždni majú vaše dvojčatá zreteľné pery a sú im vytvorené oči. Skutočná farba očí vašich detí sa však prejaví až dlho po pôrode, keď budú mať približne deväť mesiacov.
  • Aj takto skoro sú už mliečne zuby vašich bábätiek dobre vyvinuté a čoskoro sa im vytvoria zubné púčiky pre trvalé zuby. Prvé zuby vašich dvojčiat sa pravdepodobne predrú cez ďasná približne päť až sedem mesiacov po narodení, hoci sa to môže stať oveľa skôr alebo neskôr.
  • Vaše dvojčatá ešte stále nie sú úplne pripravené dýchať vzduch, ale ich pľúca sa každým dňom ďalej vyvíjajú a dozrievajú. Ich ďalšie orgány, ako napríklad pankreas a pečeň a žľazy, ktoré produkujú hormóny, stále rastú.

Ako vaše deti rastú, môžete si začať všímať strie na bruchu, bokoch a prsiach. Zistite, či môžete urobiť niečo pre minimalizáciu výskytu strií.

Vývoj plodu dvojčiat – 28. týždeň tehotenstva

Vaše dvojčatá merajú od hlavy po päty (od temena po päty) približne 38 cm a každé z nich môže vážiť približne 1 kg. Teraz spia a budia sa v pravidelných intervaloch a možno ste si všimli, že v určitých častiach dňa sú obzvlášť aktívne. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že po pôrode budú mať rovnaký režim ako vo vašej maternici.

  • Mozog vašich detí sa v tomto mesiaci rýchlo vyvíja a ich zmysly sa zlepšujú. Ak v blízkosti vášho bruška podržíte jasné svetlo, môžete cítiť, ako sa vrtia, keď otočia hlavičku smerom k nemu.
  • Vaše dvojčatá sú každým dňom bacuľatejšie a zdravšie. Ich kostra sa z mäkkej chrupavky stáva kostnou a vytvárajú sa vrstvy tuku. Rast vašich bábätiek od hlavičky po nožičky sa môže čoskoro spomaliť, hoci budú priberať až do narodenia.
  • Ak nosíte chlapca alebo chlapcov, ich semenníky zostupujú z vnútra brucha smerom k miešku. U dievčat vyčnieva klitoris, pretože pysky ešte nedorástli natoľko, aby ho zakryli. K tomu dôjde v posledných týždňoch pred pôrodom.

Ak má každé z vašich dvojčiat svoj vlastný plodový vak, každý z nich bude teraz obsahovať približne 800 ml plodovej vody. Množstvo tekutiny sa bude znižovať, keď budú väčšie a budú mať menej miesta vo vašej maternici.

32. týždeň tehotenstva s dvojičkami

V 32. týždni váži každé dvojča približne 1,7 kg a meria približne 42 cm od hlavy po chodidlo (od temena po pätu). Jedno dvojča môže byť väčšie ako druhé. Telo vašich detí je teraz v pomere k ich hlave. V skutočnosti sa už začínajú veľmi podobať na novorodencov! Vaše dvojčatá však majú pred sebou ešte veľa rastu. Pred narodením pravdepodobne priberú aspoň 600 g.

  • Možno zistíte, že pohyby vašich detí sú v tomto mesiaci trochu iné. Čiastočne je to spôsobené tým, že mozog vašich detí sa vyvíja, takže sú schopné dostať sa do pravidelnejšieho vzorca pohybov. Pravdepodobne je to aj preto, že majú menej priestoru na pohyb. Pokiaľ cítite, že sa krútia tak často ako zvyčajne, je to dobré znamenie.
  • Ak sa však vaše dvojčatá nehýbu tak často ako zvyčajne alebo ak došlo k náhlej zmene v pohybe jedného alebo oboch, ihneď zavolajte pôrodnú asistentku. Je pravdepodobné, že je všetko v poriadku, ale znížený počet pohybov môže byť niekedy znakom problému, preto je vždy lepšie nechať sa pre istotu vyšetriť.
  • V tomto štádiu už vaše bábätká začnú prežívať spánok REM. To je skratka pre rýchle pohyby očí a počas tohto typu spánku máme najživšie sny. Mnohí odborníci sa domnievajú, že aj vaše bábätká snívajú, hoci je otázne, o čom sa im sníva!
  • Niektoré bábätká už majú plnú hlavu vlasov, zatiaľ čo iné majú len pár chumáčikov. Farba a štruktúra vlasov vašich dvojčiat sa pravdepodobne časom zmení. Počas prvých mesiacov po narodení môžu dokonca vypadávať a potom opäť narásť.
  • Približne teraz sa vaše dvojčatá môžu pripravovať na pôrod tým, že sa otočia hlavičkou nadol. Váš pôrodník alebo pôrodná asistentka budú v nasledujúcich týždňoch pozorne sledovať polohu vašich dvojčiat. Častejšie sa stáva, že viacpočetné bábätká sú sediace, teda ležiace priečne (transverzálne), ako samostatné bábätká. Na začiatku pôrodu môžete očakávať rýchle ultrazvukové vyšetrenie, ktoré skontroluje polohu vašich detí.
  • Lebky vašich dvojčiat sú ešte mäkké a ohybné, čo im pomôže pri pohybe pôrodnými cestami a na svet, ak budete rodiť vaginálne. Ich pokožka sa postupne stáva menej vráskavou a červenou, pretože pod kožou sa hromadí biely telesný tuk, vďaka čomu je hladšia a bledšia.

Ak sa so svojimi dvojčatami ešte nerozprávate, je vhodný čas začať. V tejto dobe je už ich sluch oveľa vyvinutejší a naučenie sa zvuku vášho hlasu im pomôže cítiť sa k vám rýchlo po narodení pripútané.

Vývoj plodu dvojčiat – 36. týždeň tehotenstva

Približne polovica dvojčiat a takmer všetky trojčatá sa narodia do konca 36. týždňa. Takže sa možno čoskoro stretnete so svojimi bábätkami tvárou v tvár! Priemerné jednorodené dieťa meria od hlavičky po nožičku (od temena po pätu) približne 51 cm a pri narodení váži približne 3,4 kg. Dvojčatá však bývajú po narodení o niečo ľahšie.

  • Orgány vašich dvojčiat sú plne vyvinuté a na svojom mieste, hoci ich pľúca ešte dozrievajú. Ak budete rodiť predčasne, môžu vám byť ponúknuté steroidy, ktoré pomôžu vašim deťom po pôrode dýchať. Vaše dvojčatá môžu v prvých dňoch a týždňoch potrebovať aj trochu viac starostlivosti.
  • Približne v tomto období sa jedno z vašich dvojčiat postupne presunie do vašej panvy a bude pripravené na pôrod. Uvoľní sa tak potrebný priestor v hornej časti vašej maternice. Možno zistíte, že sa vám zrazu opäť o niečo ľahšie dýcha!
  • Vaše dvojčatá teraz vyzerajú ako novorodenci. Väčšina chĺpkov a bielej voskovej hmoty, ktoré pokrývali ich telíčka, už zmizla. Zbavujú sa aj vrchnej vrstvy kože, pretože pod ňou rastie nová koža. Všetky tieto látky plávajú v plodovej vode, ktorá bola kedysi číra a teraz má svetlú slamovú farbu.
  • Vaše dvojčatá budú naďalej prehĺtať plodovú vodu a časť z nej zostane v ich črevách až do ich narodenia. Bude z nich vychádzať vo forme lepkavej tmavej látky nazývanej mekónium. Bude to prvý bobok vašich detí.

Možno ste už pocítili ľahké, nepravidelné Braxton Hicksove kontrakcie. Tie by mohli byť oveľa častejšie, pretože vaše telo sa pripravuje na pôrod a narodenie. Prečítajte si  aj naše rady pre rodičov dvojčat. Nebojte sa však, ak sa budete cítiť trochu rozpačito, keď budete hovoriť na svoje dvojičky, pretože vás budú počuť, aj keď sa budete počas dňa rozprávať s inými ľuďmi. Ak sa začínate cítiť otrávená tehotenstvom, pripomeňte si, prečo je skvelé čakať dvojičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *