Uverejnené Vložiť komentár

Ako sa pripraviť na tehotenstvo s dvojičkami

4.8/5 - (5 votes)

Zistenie, že čakáte dvojičky, je hotová bomba. Je to úžasné požehnanie, po ktorom často nasleduje veľká šoková vlna. Vaša prvotná reakcia „wow, budeme mať DVE deti“ sa rýchlo zmení na „AKO to zvládneme?“. Nebojte sa. Nie ste sami – toto sú počiatočné zmätené pocity všetkých budúcich rodičov viacčiat.

Príprava nie je dobrovoľná. Je nevyhnutná. Nemôžete len dúfať, že všetko pôjde ako po masle, pretože to tak nebude – budete mať dvojnásobné nároky a dvojnásobnú zodpovednosť za svoje dve nádherné deti. Požiadali sme odborníčku – prenatálnu pedagogičku pre viacnásobné det, aby poradila, ako pomôcť novým rodičom pripraviť sa na život s detičkami.

TIPY NA PRÍPRAVU NA DVOJČATÁ

Tu je 7 kľúčových bodov, ktoré treba mať na pamäti pri príprave na dvojčatá počas tehotenstva, keď sa blíži termín pôrodu, aj pri výchove dvojčiat po ich príchode:

  1. Zastavte sa a 5-krát sa zhlboka nadýchnite.
  2. Do 30. týždňa buďte čo najlepšie pripravená
  3. Nekupujte si dve veci
  4. Porozprávajte sa s inými mamičkami viacčiat a nechajte si poradiť od nich
  5. Vyberte si lekársky podporný tím, ktorý má skúsenosti s viacnásobnými deťmi
  6. Naplánujte si všetko od chvíle, keď sa vaše deti vrátia domov
  7. Rezervujte si popôrodnú podporu pred pôrodom

Či už máte jednovaječné alebo dvojvaječné dvojčatá, vaše dva nové uzlíky radosti si vyžadujú trochu iný prístup. Nižšie sa podrobne venujeme každému z týchto tipov.

Zastavte sa a zhlboka sa nadýchnite

Zavrite oči, päťkrát sa zhlboka nadýchnite a vedzte, že nie ste sami. Uvoľnená mamička sa postará o zdravšie bábätká. Potom si začnite určovať priority a sústreďte sa na to, čo je bezprostredne dôležité: vzdelávajte sa v kľúčových témach, ako je dojčenie a kŕmenie z fľaše, spánok, plánovanie a výbava pre bábätko. Všetko mimo týchto oblastí nie je potrebné spočiatku vedieť. Kedykoľvek sa začnete cítiť preťažení, zhlboka sa nadýchnite.

Buďte do 30. týždňa čo najlepšie pripravení

Takmer 50 % mamičiek, ktoré čakajú viacnásobné dieťa, je približne do 30. týždňa v určitej forme pripútaných na lôžko. Pokúste sa o to, aby ste sa na to pripravili a ušetrili si stres z toho, že budete trčať v posteli a trápiť sa s nevyskúšanými kočíkmi alebo ešte len vybranými posteľnými obliečkami. Prinajmenšom sa uistite, že ste dovtedy absolvovali detskú oslavu (ak ju máte) a nechali si urobiť tehotenské fotografie.

Takisto je dobré, aby ste si včas zbalili tašku do nemocnice, aby ste ju mali z krku.

Nekupujte si dve veci

Je mýtus, že dvojčatá sa nemôžu alebo nechcú deliť. Platí to najmä v prípade hračiek na aktivity, ako sú hojdačky, odrážadlá alebo čokoľvek elektrické. Pri nákupe pre novorodenecké dvojčatá je oveľa lepšie kúpiť rôzne typy zariadení, aby ste mohli deti medzi nimi striedať.

Najdôležitejšie je kupovať jednotlivé časti výbavy, ktoré vám pomôžu uľahčiť život. Medzi obľúbené patrí vankúš na kŕmenie dvojčiat, dvojitý kočík, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu (myslite na tandemový kočík verzus kočík vedľa seba), a prebaľovací pult na jednoduché čistenie. Existuje mnoho dobre navrhnutých výrobkov, ktoré treba zvážiť. Len nezabudnite, že dôležitá je kvalita, nie kvantita.

Niektoré položky, ako sú autosedačky, vysoké stoličky a postieľky, však budete potrebovať vo viacerých kusoch. Stačí myslieť na položky, ktoré budú dvojčatá zvyčajne používať v rovnakom čase sústavne.

Porozprávajte sa s inými mamičkami viacčiat

Od mamičiek, ktoré si tým všetkým prešli, môžete získať veľkú útechu a rady. Rodičovské techniky sa neustále vyvíjajú, takže nedávne skúsenosti a postupy môžu byť naozaj užitočné. Základom vášho vzdelávania o dvojičkách môžu byť často staršie mamičky, ktoré majú po ruke množstvo úžasných informácií a ochotne sa o ne podelia.

Zistite si informácie o miestnej skupine viacnásobných matiek, pridajte sa k nej a snažte sa navštevovať mesačné stretnutia pred a po tehotenstve s dvojičkami. Obklopenie sa sieťou rodičov v rovnakej situácii vám zaručí, že budete odchádzať s pocitom istoty a úsmevom na tvári.

Vyberte si lekára, ktorý má skúsenosti s pôrodom dvojičiek

To platí vo všetkých oblastiach, od gynekológov až po pediatrov. Viacnásobné pôrody, predčasné narodenie, vývoj dvojčiat a dokonca aj míľniky dvojčiat sa môžu výrazne líšiť od jednorodičovských. Snažte sa nájsť odborníkov, ktorí majú dostatočné skúsenosti, aby ste sa v ich starostlivosti cítili úplne pohodlne.

Naplánujte si všetko od chvíle, keď sa vaše deti vrátia domov

Ak budete mať pre dvojčatá rovnaký rozvrh kŕmenia, spánku a aktivít, môžete si efektívnejšie naplánovať deň a nebudete mať pocit, že bežíte 24 hodín denne bez oddychu. Premyslite si, kto vám môže okrem partnera pomôcť s úlohami, ako je kŕmenie. Ak uvažujete o najatí detskej sestry alebo duly, môžu byť mimoriadne znalé procesu plánovania a môžu vám pomôcť zvládnuť emocionálne pudy okamžitej reakcie.

Rezervujte si podporu po pôrode pred pôrodom

Ak to rozpočet a preferencie dovolia, môžete mať obrovský prospech zo služieb popôrodnej duly, detskej sestry a/alebo laktačnej poradkyne. Nech už si vyberiete kohokoľvek, uistite sa, že má bohaté skúsenosti s dvojičkami a môže poskytnúť dôležité referencie, ktoré potvrdzujú jeho odbornosť. Toto je pre rodičov dvojčiat neoddiskutovateľné: žiadne skúsenosti s viacpočetnými deťmi = neoplatí sa o ne usilovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *