Uverejnené Vložiť komentár

Tipy, ako „mať“ dvojčatá

4.8/5 - (5 votes)

Vždy ste chceli mať dvojičky? Myšlienka mať dvojčatá má tendenciu polarizovať ľudí. Niektoré páry hovoria, že by radi mali možnosť vychovávať dve deti, a iné reagujú úplne inak. Ak ste dvojičky alebo máte súrodencov dvojičky, potom sa vaša predstava o realite bude pravdepodobne veľmi líšiť od niekoho, kto nikdy nemal nič spoločné s viac ako jedným dieťaťom naraz.

Ako mať dvojčatá

Sú dvojčatá bežné? Mnohí odborníci na reprodukciu sa domnievajú, že ako ľudia máme pravdepodobne viac tehotenstiev s dvojčatami, než si ktokoľvek z nás uvedomuje. Vďaka technologickému pokroku sa zistilo, že je pomerne bežné, že je počaté a implantované viac ako jedno embryo, ale z nich je životaschopné a prežije len jedno.

Ako vznikajú dvojčatá?

Ak chcete zvýšiť svoje šance na počatie dvoch detí, je dôležité pochopiť, ako vznikajú dvojčatá. Existujú dva typy dvojčiat: identické a neidentické.

 Identické alebo jednovaječné dvojčatá vznikajú, keď je jedno vajíčko oplodnené jednou spermiou, ktorá sa potom rozdelí na dve samostatné embryá. Každé z nich má presne rovnaké genetické zložky a identickú genetickú štruktúru. Identické dvojčatá majú aj spoločnú placentu.

Neidentické alebo dvojvaječné dvojčatá vznikajú pri oplodnení dvoch samostatných vajíčok dvoma samostatnými spermiami. Tieto dvojčatá sú vlastnými jedinečnými malými jedincami a nemajú spoločné genetické zloženie ako súrodenci s rovnakými rodičmi. Každé dieťa v páre neidentických dvojčiat má svoju vlastnú placentu. Iný názov pre neidentické dvojčatá je bratské, iný názov pre identické dvojčatá je nebratské.

Ako je to s dvojčatami v rodinách?

Dvojčatá sa vyskytujú v rodinách. Genetická predispozícia na narodenie dvojčiat sa však vzťahuje len na matku. Práve jej rodinná anamnéza ovplyvňuje pravdepodobnosť, že bude mať hyperovuláciu. Každá žena môže mať jednovaječné dvojčatá a rodinná anamnéza pri nich nehrá úlohu.

Väčšina narodených dvojčiat nie je identická a je výsledkom oplodnenia dvoch vajíčok. Niektoré bratské dvojčatá sú si veľmi podobné, iné sa na seba podobajú, zatiaľ čo ostatné nemusia byť ani trochu príbuzné.

Čo pomôže zvýšiť moje šance na narodenie dvojčiat?

 • Pomáha byť skôr starší ako mladší. Zdá sa, že je to zvrat prírody, že tesne pred tým, ako žena vstúpi do peri-menopauzy, jej vaječníky začnú uvoľňovať viac ako jedno vajíčko každý mesiac. Tento „nárast plodnosti“ je ovplyvnený aj nárastom estrogénov. Výskum plodnosti dokázal, že dvojvaječné tehotenstvá sú oveľa častejšie u žien, ktoré sú staršie ako 35 rokov. Platí to však len pre neidentické dvojčatá.
 • Nechajte si pomôcť s plodnosťou, ako je oplodnenie in vitro, alebo užívajte lieky na plodnosť. Tie stimulujú vaječníky, aby každý mesiac podporovali viac ako jeden vaječníkový folikul smerom k zrelosti. Výsledkom je, že sa uvoľní viac ako jedno vajíčko.
 • Starostlivo si vyberajte vlastnú genetiku! Hoci všetci vieme, že je to nemožné. Ale ak pochádzate z rodiny, kde sú neidentické dvojčatá bežné, potom vaša rodinná anamnéza a genetická výbava znamená, že máte väčšiu šancu, že ich sami budete mať. Jednovaječné dvojčatá sa však môžu vyskytnúť v každej rodine.
 • Byť už predtým tehotná. Ženy, ktoré už v minulosti mali jedno alebo dve deti, majú vyššiu šancu počať dvojčatá.
 • Majú veľkú rodinu. Táto teória je založená na čistej matematike; čím viackrát počnete, tým väčšia je pravdepodobnosť počatia viac ako jedného dieťaťa.
 • Otehotniete, keď užívate antikoncepciu. Akokoľvek to môže byť celkovo ťažké, existuje vyšší výskyt žien, ktoré počnú dvojčatá, keď užívajú perorálnu antikoncepciu.>
 • Pokúste sa otehotnieť hneď po ukončení užívania tabletiek. Teória hovorí, že počas prvých pár cyklov prechádza telo ženy fázou hormonálneho prispôsobenia.
 • Už máte dvojčatá. Pretože pravdepodobnosť opätovného počatia dvojčiat je vyššia u žien, ktoré ich už mali.
 • Byť skôr ťažšia ako ľahšia, aby ste mali vyšší index telesnej hmotnosti (BMI). Niektorí vedci tvrdia, že žena s BMI vyšším ako 30 zvyšuje svoje šance. Ale vzhľadom na to, že zdravé rozmedzie počas plodného obdobia je 20-25 a 30 by vás zaradilo do kategórie nadváhy/obezity, potom to nie je zdravé odporúčanie.
 • Vyššie ženy majú tendenciu počať viac dvojčiat.
 • Pred otehotnením užívajte doplnok kyseliny listovej. Všeobecné odporúčanie pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, je začať užívať doplnky kyseliny listovej jeden mesiac pred počatím.
 • Povzbudzujte svojho partnera, aby jedol ustrice. Mestský mýtus o tom, že ustrice sú afrodiziakum, nie je úplne nepodložený. Ústrice majú vysoký obsah zinku, ktorý pomáha pri produkcii spermií. Čím sú jeho spermie zdravšie a pohyblivejšie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budú schopné oplodniť jedno alebo dve vajíčka. Ak má záujem užívať doplnky stravy, odporúčanie pre mužov v plodnom veku je 14 mg/deň. Zelená listová zelenina, obilniny, chlieb, semená a pšeničné klíčky sú výborným zdrojom zinku.
 • Ste z dvojčiat. Matky, ktoré sú dvojičky, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa im narodia dvojčatá. Na strane mužského partnera nie je žiadny vplyv, iba na strane matiek. Zdá sa však, že otcovia môžu prenášať gén dvojčiat na svoje dcéry pre ich budúce možnosti počatia.
 • Jedzte viac batátov/sladkých zemiakov. Je faktom, že viac dvojčiat počnú ženy, ktoré žijú v oblastiach, kde sú bataty hlavnou zložkou stravy. Zdá sa, že prirodzene sa vyskytujúca chemická zložka batátov pomáha podporovať funkciu vaječníkov.
 • Pokračujte v dojčení staršieho dieťaťa alebo batoľaťa. Ženy, ktoré produkujú prolaktín a dojčia, majú väčšiu pravdepodobnosť počať dvojčatá. Hoci niektoré ženy neobnovia pravidelnú ovuláciu a menštruačný cyklus po celý čas dojčenia; je to veľmi individuálne.

Čo je pri dvojičkách fakt a čo fikcia?

 • Predstava, že pri počatí dvojčiat sa preskočí jedna generácia, nie je pravdivá. Hoci sa môže zdať, že v niektorých rodinách sa to deje, pravdepodobnosť, že sa narodia jednovaječné dvojčatá, je u každej ženy rovnaká.
 • Hovorí sa, že pomáha konzumácia stravy s vysokým obsahom mliečnych potravín, mlieka a mäsa, najmä v čase ovulácie. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali.
 • Alternatívne terapie nezvyšujú pravdepodobnosť. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu teórie, že akupunktúra, naturopatia, aromaterapia, chiropraktika alebo kvetové esencie zvyšujú pravdepodobnosť narodenia dvojčiat.

___

Informácie uverejnené v tomto dokumente sú určené a slúžia výlučne na informačné, vzdelávacie účely a nemožno ich nesprávne chápať ako lekárske poradenstvo. Ak máte obavy o svoje zdravie alebo o zdravie svojho dieťaťa, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Nikdy by ste nemali odkladať vyhľadanie lekárskej rady, ignorovať lekárske rady alebo prerušiť liečbu kvôli informáciám na tejto webovej stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *