Uverejnené Vložiť komentár

Dvojčatá: Dve odlišné osoby

4.8/5 - (5 votes)

Vždy, keď sa stretnem s niekým, kto vyrastal ako dvojča, spýtam sa ho, či by si želal, aby jeho rodičia urobili niečo inak. Väčšinou počujem odpoveď na podobnú tému: Prial by som si, aby nám naši rodičia… „nedávali na narodeniny to isté“, „neobliekali nás do rovnakých šiat“, „neočakávali, že sa budeme o všetko deliť“.

Zatiaľ čo niektorí ľudia predpokladajú, že všetky dvojčatá sú rovnaké, iní to berú do druhého extrému. Mnoho ľudí sa ma pýta, či sú moji synovia dvojčatá protiklady – je jeden spoločenský, zatiaľ čo druhý je samotár? Je jeden zhovorčivejší a druhý tichý? Alebo moja obľúbená otázka: „Ktorý z nich je ten dobrý?“ Tieto otázky naznačujú, že charakterové vlastnosti každého z dvojčiat sú definované ako protikladné k vlastnostiam jeho brata-dvojčaťa. Samozrejme, že to tak nie je – sú to individuality a každé dieťa je úplné samo o sebe.

Každý jedinec môže byť v niektorých ohľadoch podobný druhému a v iných sa líšiť. Každý, či už sa narodí ako dvojča, alebo nie, túži po tom, aby sa s ním zaobchádzalo ako s jednotlivcom. Rodičia všetkých dvojčiat, tým viac jednovaječných alebo dvojčiat rovnakého pohlavia, musia na to myslieť každý deň. Ste zaneprázdnení rodičia a možno je niekedy rýchlejšie alebo efektívnejšie zaobchádzať s dvojčatami ako s jednotkou, ale odporúčam vám, aby ste sa k svojim dvojčatám správali ako k dvom deťom, ktoré sa náhodou narodili v ten istý deň.

Skvelým spôsobom, ako sa k svojim dvojčatám správať ako k jednotlivcom, je čítať im večer pred spaním rozprávky jednotlivo. Keď boli naše dvojčatá bábätká a batoľatá, fungovali sme v režime prežitia, takže sme im zvyčajne čítali súčasne. S pribúdajúcimi rokmi a ľahšou starostlivosťou o naše dvojčatá sme videli, že obom chlapcom prospeje, ak im budeme čítať rozprávky pred spaním jednotlivo. Čítanie každému dvojčaťu zvlášť posilňuje rané čitateľské zručnosti a vytvára pokojnejšiu atmosféru, v ktorej sa môžu upokojiť a usadiť s dobrou knihou. Čas a práca, ktoré vynaložíte na to, aby ste svojim dvojčatám čítali samostatne, sa oplatí. Dvojčatá sa navzájom nerozptyľujú a majú z toho oveľa väčší zážitok. Snažte sa každý večer striedať, ktoré dvojča číta s ktorým rodičom. Buďte však realistickí a v neskorých večerných hodinách alebo ak jeden z rodičov zvláda spanie sám, zhromaždite sa všetci, aby ste sa k rozprávkam pred spaním pritúlili.

Dvojčatá sa vedia dobre podeliť, pretože sa od novorodeneckého veku delili o svojich rodičov, ale očakávať, že sa dvojčatá budú neustále deliť o všetky veci, je nereálne. Budete chcieť mať systém, aby každé dieťa malo svoj osobný priestor. Dokonca aj keď vaše dvojčatá zdieľajú spálňu, môžete každému z nich poskytnúť výrazne farebnú škatuľu, do ktorej si môžu uložiť svoje špeciálne veci – zbierku kameňov, pozornosť z kamarátskej oslavy, čokoľvek, o čom sa rozhodnú, že je pre ne dôležité.

Pripomeňte každému dvojčaťu, aby rešpektovalo osobný priestor svojich súrodencov – aj priestor starších a mladších súrodencov, pretože dvojčatá môžu mať početnú prevahu nad starším bratom a zabaviť špeciálnu hračku len vďaka svojej sile. Každému dvojčaťu dajte jeho vlastnú pokladničku na zbieranie voľných mincí. Zavediete domáce pravidlo, že obsah pokladničky môžete kontrolovať len vy!

V obytných a hracích priestoroch vytvorte oddelené hracie stanice, aby sa na rôznych miestach v domácnosti dali robiť zaujímavé veci – jedno dvojča sa môže hrať na Lincolnove klády v jednom priestore, zatiaľ čo druhé ide do druhej miestnosti počúvať detský CD prehrávač. Neočakávajte, že sa vaše dvojčatá budú hrať stále s tými istými predmetmi. Poskytnite každému dieťaťu určitý priestor a priestor na dýchanie a vaše dni budú harmonickejšie.

Na narodeniny a sviatky dávajte každému dieťaťu odlišné darčeky. Vo veku 3 a 4 rokov má každé dieťa osobitné záujmy – všimnite si tieto rozdiely a využite ich ako inšpiráciu na darovanie samostatných darčekov. Dospelé dvojčatá vzdychajú, keď si spomenú, koľkokrát dostali 2 rovnaké predmety, možno v rôznych farbách. Zdôraznite obdarovávajúcim členom rodiny, aby pre svoje dvojčatá hľadali charakteristické darčeky – pravdepodobne ocenia malé poradenstvo.

Všetky hračky, ktoré sa dostanú do vašej domácnosti, sa nakoniec budú vo veľkom zdieľať – napokon, hrať sa so všetkými kumulovanými hračkami, a nie len so svojou vlastnou časťou, je väčšia zábava! Spočiatku však pri príležitosti darovania darčekov doprajte každému dieťaťu aspoň deň alebo dva s jeho novou hračkou, než sa očakáva, že sa podelí s ostatnými. Po prvých pár dňoch alebo po období, ktoré sa vám zdá primerané, sa nové predmety môžu stať súčasťou verejného priestoru, spravodlivou hrou pre všetkých.

Ak sa vaše dvojčatá hádajú o to, kto sa bude hrať s novým predmetom, použite trik s časovačom na vajíčka. Každému dieťaťu dajte časový limit, aby sa s hračkou vystriedalo, a potom sa striedajte. Časovač pomáha uistiť vaše dvojčatá, že striedanie bude spravodlivé. Ďalším spôsobom, ako zdôrazniť individualitu každého dvojčaťa, je priradiť každému dieťaťu charakteristickú farbu. V predškolskom veku majú deti zvyčajne preferované farby – použite tieto farby na oblečenie, kabáty, zubné kefky a batohy, aby ste jasne naznačili, kto je ich majiteľom, a zjednodušili proces každodennej prípravy. Čím výraznejšie budú osobné predmety dvojčiat, tým menej bude dochádzať k zmätku, čí je čí kabát. Ach, rodinná harmónia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *