Uverejnené Vložiť komentár

Nastavenie spánkového režimu dvojčiat a tréning spánku

spánok dvojčiat
4.9/5 - (7 votes)

Nastavenie rovnakého spánkového režimu a tréning spánku dvojčiat môže vyžadovať trochu práce, ale nakoniec sa to oplatí. Tu nájdete návod, ako nastaviť režim, aby obaja spali blažene v rovnakom čase. Dve deti sú, samozrejme, dvojnásobná láska, ale v každom veku a štádiu si vyžadujú aj prácu navyše. Tréning spánku dvojčiat, aby mali rovnaký spánkový režim, je jednou z oblastí, ktorú novopečení rodičia často s obľubou riešia, pretože zosynchronizovanie nočného režimu oboch detí môže znamenať viac spánku pre všetkých.

Nezabúdajte, že viac ako polovica dvojčiat sa rodí predčasne, a hoci celkovo môžu spať viac ako donosené deti (až 22 hodín denne), spia kratší čas. Ak vaše deti jedia každé štyri hodiny, nechajte ich podriemkať – a keď budú pripravené na tréning spánku, tu je návod, ako na to.

Ako nastaviť spánok dvojčiať

Kedy môžete začať s tréningom spánku dvojčiat a zaviesť ich do rozvrhu? Tréning spánku dvojčiat sa veľmi nelíši od tréningu spánku samostatných detí, pokiaľ sú vaše detičky zdravé. V prípade plnoletých detí je vhodné začať s nácvikom spánku medzi 4. a 6. mesiacom, pretože vtedy sú deti dostatočne staré na to, aby sa samy upokojovali a samostatne zaspávali. Okolo 3. mesiaca ich môžete začať učiť spať podľa určitého rozvrhu.

Ak sa vaše dvojčatá narodili predčasne (pred 37. týždňom tehotenstva), možno budete musieť vychádzať z ich upraveného veku, aby ste určili, kedy je vhodný čas na tréning spánku a zavedenie spánkového režimu.

Mali by ste dvojčatá trénovať v spánku v rovnakej miestnosti?

Veľkosť vášho domu bude určovať, či budete môcť trénovať dvojčatá v spánku v tej istej miestnosti, pretože nie každý dom má ďalšie spálne, ktoré by umožnili ich nočné oddeľovanie. Ak je vaším konečným cieľom, aby vaše dvojčatá mali spoločnú izbu, potom je v poriadku, ak ich budete trénovať spať spolu, najmä ak už zdieľali rovnaký priestor a sú na to zvyknuté.

Majte však na pamäti, že vo väčšine viacčiat je často jeden, ktorý spí lepšie ako druhý. A aj keď vaše dvojčatá nakoniec budú mať podobné spánkové návyky, pravdepodobne budú noci, keď sa vaše deti budú budiť navzájom.

Keď sa začnete venovať tréningu spánku dvojčiat, možno zistíte, že jedno dieťa nebudí druhé veľmi často – a ak je to tak, máte šťastie! Ak je však súrodenec nepokojný alebo sa neustále budí bez ohľadu na to, čo skúsite, môžete lepšie spiace dieťa odviesť z izby, ak máte trochu viac priestoru, a trénovať ich spanie oddelene. 

Tipy na nácvik spánku dvojčiat a ich zosúladenie s rovnakým spánkovým režimom

Pri tréningu spánku dvojčiat a snahe zosynchronizovať ich rozvrh budete musieť siahnuť do svojich zásob trpezlivosti, ale vedzte, že s časom a praxou môžete byť určite úspešní. Vyskúšajte tieto inteligentné tipy týkajúce sa kŕmenia, spánku a režimu pred spaním, ktoré môžu ovplyvniť spánkový režim dvojčiat:

  • Kŕmte dvojmo. Kľúčom k spánkovému rozvrhu dvojčiat je najprv nastaviť rozvrh kŕmenia vašich miláčikov, pretože deti, ktoré jedia v rovnakom čase, budú pravdepodobne v rovnakom čase aj ospalé.
  • Sledujte príznaky spánku. Po nakŕmení, odgrgnutí a prebalení dvojčiat skontrolujte, či obe spia, napríklad zívaním a trením očí. Potom ich uložte ospalé, ale bdelé a vždy dodržiavajte zásady bezpečného spánku (uložte dieťa na chrbát, na pevný povrch, každé dvojča do vlastnej postieľky alebo kolísky), aby ste znížili riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
  • Koordinujte spánok dvojčiat (bezpečne). Americká pediatrická akadémia (AAP) odporúča, aby dvojčatá spali na oddelených povrchoch, čo pomáha chrániť sa pred SIDS. Môžete ich ukladať na spánok súčasne, pokiaľ nie sú v tej istej postieľke alebo na tom istom povrchu na spanie, aj keď jednému dvojčaťu trvá dlhšie (s masírovaním chrbta alebo jemnými uspávankami), kým sa uloží do ríše snov.
  • Budenie spiaceho dvojčaťa… ak je druhé dvojča hore na kŕmenie. Áno, zámerné budenie pokojného bábätka vás zabije. Ale ak to neurobíte, budete sa celú noc hrať na skokana so svojimi malými, uťahanými hlúčikmi – a nikto nebude mať kvalitný Zzzs. Po niekoľkých nociach by vaše dvojčatá mali začať byť hladné v rovnakom čase a zaspávať (relatívne) synchronizovane.
  • Vytvorte si pevný režim pred spaním. Dôsledný režim pred spaním je dôležitý pre všetky deti, ale najmä pre dvojčatá. Začnite kúpaním a potom stlmte svetlo, pustite uspávanky, čítajte knihy a ponúknite príjemné kŕmenie pred spaním. Každý večer opakujte rovnaký postup, aby vaše deti vedeli, že sa čoskoro blíži čas spánku.
  • Pustite im jemný šum. Zvukový prístroj, ktorý hrá opakujúci sa rytmus, môže pomôcť uspať dieťa a je to šikovný doplnok pri tréningu spánku dvojčiat. Dôvod? Biely šum môže pomôcť zablokovať nočný plač, čím sa zabráni tomu, aby rozčúlené dieťa zobudilo to, ktoré tvrdo spí.
  • Stanovte si malé ciele. Keďže mnohé dvojčatá sa rodia s nižšou hmotnosťou ako jednovaječné deti, môže trvať dlhšie, kým sa dosiahne tréning spánku a míľniky v rozvrhu, najmä ak v noci dojčíte na požiadanie. Namiesto toho oslavujte malé úspechy: upustenie od nočného kŕmenia, naučenie dvojčiat uspávať sa cumlíkom, obaja spia štyri hodiny v kuse (woo-hoo!).
  • Rozdeľujte a panujte. Ak jedno z dvojčiat spí celú noc, nechajte ho dočasne driemať v inej miestnosti ako jeho súrodenca, aj keby to znamenalo presunúť jeho detskú postieľku do kuchyne alebo kúpeľne. Takto mu nočné prebudenie druhého dvojčaťa nespôsobí, že bude mať aj ono polnočné záchvaty.

Tréning spánku dvojčiat a dosiahnutie rovnakého spánkového režimu si vyžaduje flexibilný prístup, takže buďte pripravení zmeniť režim, keď to bude potrebné, a vyskúšať rôzne taktiky. Trénovanie spánku dvojčiat môže trvať dlhšie, ale buďte pokojní a vedzte, že vaše sladké deti dobehnú svojich rovesníkov a čoskoro budú driemať ako šampióni – spolu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *