Uverejnené Vložiť komentár

10 životných rád pre rodičov dvojčiat

4.8/5 - (5 votes)

Čakáte dve deti? Budete potrebovať všetku pomoc, ktorú môžete dostať. Tu je 10 tipov od mamičky dvojčiat, ktoré vám (trochu) uľahčia život. Nikdy odo mňa nebudete počuť, že mať dvojčatá je ťažšie ako mať jedno dieťa alebo že som to mala horšie ako ostatní, pretože keď sa mi narodili dvojčatá, mala som už roztopašné batoľa. Skrátila by som tým všetky tie úžasné mamičky, ktoré žonglujú s viacerými deťmi, ktoré sú vekovo blízko seba, slobodné mamičky, ktoré to všetko zvládajú samy, a ženy, ktorých partneri pracujú dlho alebo v zahraničí.

Dvojčatá však určite predstavujú jedinečnú sadu výziev, ktoré vás nútia vymýšľať kreatívne, bláznivé a niekedy aj vtipné hacky, aby ste všetko zvládli. Tu je mojich 10 najlepších tipov, ktoré vám pomôžu zachovať si aspoň trochu zdravého rozumu:

Snažte sa nepanikáriť z rozvrhov

Príliš veľa rodičov vám bude tvrdiť, že kľúčom k duševnej pohode je prinútiť vaše dvojčatá k rovnakému harmonogramu spánku a kŕmenia od prvého dňa. Ignorujte ich. Vaše dvojčatá sú individuality s odlišnými osobnosťami (najmä ak sú bratské), takže snaha prinútiť ich robiť rovnaké veci v rovnakom čase je zbytočná. Skončíte len rozčúlení, keď jedno z dvojčiat odmietne zaspať presne v tej istej milisekunde ako jeho súrodenec.

Namiesto toho, aby ste sa starali o prísne rozvrhy, vytvorte si predvídateľný režim, vďaka ktorému sa vaše deti budú cítiť bezpečne. Budenie, kŕmenie, hranie, spánok, opakovanie. Ak jedno spí dlhšie ako druhé, nech sa páči. A čo je najdôležitejšie, vytvorte si rutinu pred spaním už od útleho veku (večera, kúpeľ, mlieko, rozprávka, uspávanka, spánok), aby vaše ratolesti rozpoznali signály, že sa blíži čas spánku, a aby sa začali uvoľňovať a cítiť sa ospalo.

Naučte sa kŕmiť dve deti naraz

Počula som, že tandemové dojčenie môže byť náročné, a tak som sa zaprisahala, že nebudem na seba vyvíjať tlak, aby som ho hneď zvládla. Keď ma však sestrička povzbudila, aby som si na oddelenie špeciálnej starostlivosti priniesla vankúš na tandemové dojčenie, keď mali len pár dní, skúsila som to a podarilo sa mi to hneď na prvýkrát!

Tandemové dojčenie mi ušetrilo veľa času, ale nerada som ho robila v noci, keď sme boli na verejnosti (ahoj, prsia!) alebo keď som mala chuť venovať sa každému z detí jeden na jedného. Kľúčom k môjmu šťastiu a zdravému rozumu bola opäť flexibilita. Keď som zaviedla fľašu, položila som ich v našej obývačke na pohodlný vankúš s fazuľou a kŕmila som ich v rovnakom čase. Čoskoro boli schopné držať fľašu samy.

Naučte sa nosiť dve deti naraz

Na trhu je množstvo nosičov pre dvojčatá, ale bála som sa, že budú príliš ťažké alebo sa mi budú ťažko používať. Namiesto toho som si jedno nosítko pre dvojičky pripevnila na prednú časť tela a druhé na chrbát – a voilá! Nebolo to tak, že by som mohla vysávať dom, keď som bola pokrytá deťmi, ale brala som ich na prechádzky (čo bol pre mňa skvelý tréning) a užívala som si s nimi nekonečné úsmevy a smiech, keď som si robila selfie v zrkadle v kúpeľni.

Investujte do dvoch hojdačiek, odrážadiel, chodítok a sedadiel do vane

Pri prvej dcére som mala minimalistický prístup. Nepotrebovala som hromadu elektronických pomôcok a fantastických výmyslov, keď som ju mohla len držať a maznať sa s ňou! O niekoľko rokov neskôr. Chcela som VŠETKY veci, ktoré by pomohli upokojiť moje deti a udržať ich šťastné. Všetko som kúpila z druhej ruky – bolo to sotva používané! – čo bolo šetrné k mojej peňaženke aj k našej planéte.

Dve elektrické hojdačky boli záchranou na ich upokojenie a uspanie, keď boli novorodenci. Hojdačky boli skvelé, keď som sa chcela osprchovať alebo uvariť večeru a potrebovala som ich udržať pod kontrolou. Chodítka boli fantastické, keď už vedeli sedieť a siahnuť na hračky – hopsali a chichotali sa v nich celé hodiny (také roztomilé!). A sedačky do vane som používala na všetko, od kúpania cez sedenie na verejnom bazéne až po kŕmenie počas cestovania.

Prijmite alebo si najmite pomoc

Keď som bola v šiestom mesiaci tehotenstva, presťahovali sme sa do iného mesta, takže sme nemali v blízkosti žiadnu rodinu, ktorá by nám pomohla, keď sa dvojčatá narodili. Od ich narodenia až do ich 15 mesiacov sme prijali tri rôzne au-pair – aby nám pomáhali s deťmi. Bola to pre nás všetkých úžasná skúsenosť a ich pomoc bola neoceniteľná. Ďalšími možnosťami sú pomoc rodiny (ak je pre vás dostupná) alebo opatrovateľka (ktorá je vo všeobecnosti kvalifikovanejšia ako au pair, ale aj drahšia).

Nakupujte online

Keď sú vaše dvojčatá malé, ani nepomyslite na to, aby ste vkročili do supermarketu. Dve nariekajúce deti v uličke s plienkami = mamičkin kolaps. Nakupujte potraviny online a nechajte si ich doručiť až domov. Varte vo veľkých dávkach a zamrazujte jedlá, aby ste nemuseli variť každý večer.

Využite služby spánkového poradcu

Ak vaše deti nespia dobre (mala som tri hrozné spáčov!), zvážte najatie spánkového poradcu, ktorý príde k vám domov a naučí vás, ako dieťa uspať, alebo vám poradí po telefóne či cez Skype. My sme absolvovali dve Skype sedenia s jemnou poradkyňou pre spánok, ktorá nepoužívala žiadne techniky vyplakania (čo nám nebolo príjemné) a veľmi nám pomohli. Ale nebudem klamať: stále sme spánkovými zombíkmi po viac ako dvoch rokoch (prepáčte).

Mixujte a kombinujte ich veci

Keď boli moje dvojčatá bábätká, mali všetko oblečenie spoločné. Každé z dvojčiat si mohlo obliecť čokoľvek, čo som vytiahla zo zásuvky, čo mi veľmi uľahčilo život. Teraz, keď sú im dva roky, si začínajú vytvárať vlastnú identitu a niektoré veci sa stali „MOJE“. Určite vám povedia, ktoré topánky sú ich, pretože nohy jedného dvojčaťa sú o číslo väčšie ako nohy druhého!

A hoci majú každý svoj vlastný batoh, čiapky, fľaše na vodu a plyšové medvedíky, existuje niekoľko predmetov (napríklad nádoby na jedlo a náhradné oblečenie), ktoré posielam do škôlky označené len naším priezviskom, aby som pri balení znížila rozruch.

Neponáhľajte sa s nácvikom na nočník a inými prechodmi

Nočník som vytiahla hneď, ako moja prvá dcéra dovŕšila dva roky, ale keď sa na to pozerám spätne, mala som počkať, pretože nebola skutočne pripravená a trvalo takmer rok, kým sa úplne naučila chodiť na záchod. Mnohé zdroje o dvojčatách odporúčajú počkať so začiatkom učenia na nočník aspoň do dvoch rokov, pretože ich vývoj môže byť mierne oneskorený, ak sa narodili predčasne, a jedno z nich môže byť pripravené neskôr ako druhé. Moje dvojčatá majú takmer dva a pol roka a ešte som nezačala s vážnym tréningom na nočník. Nemám pocit, že sú na to pripravené a nie je sa kam ponáhľať – keď pôjdu na vysokú školu, nebudú nosiť plienky. To isté platí aj pre ich veľké dievčenské postele, ktoré stoja v garáži. Viem, že je dvojnásobná šanca, že moju krehkú, nevyspatú myseľ rozbije nová vlna bezsenných nocí, ak sa rozhodnú, že vstávať z postele 473-krát za noc je superzábava, takže čakám…

Spriateľte sa s inými rodičmi dvojčiat

Ostatní rodičia dvojčiat budú vaším záchranným lanom, pretože len oni dokážu skutočne pochopiť, čím prechádzate. Keď som bola ešte tehotná, chodila som do hernej skupiny, ktorú organizoval miestny klub viacčiat, a spoznala som milú mamičku z môjho rodného mesta, ktorá mala dvojčatá a staršie dieťa rovnako ako ja. Prenasledovala som ju na Facebooku (nie strašidelným spôsobom) a prinútila som ju, aby sa stala mojou priateľkou. Teraz sme si naozaj blízke a ona je tu vždy pre mňa, keď mám ťažké dni. Chápe to, pretože to zažila.

Dvojčatá sú bláznivá jazda, ale zároveň sú tým najúžasnejším darom. Drž sa, mamička – máš na to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *