Uverejnené Vložiť komentár

12 tipov na organizáciu pre dvojčatá, trojčatá alebo štvorčatá

4.7/5 - (3 votes)

Rodičovstvo viacčiat môže byť náročnou, ale zároveň úžasne pútavou skúsenosťou. Ak zostanete organizovaní a sústredení, stres, ktorý s tým súvisí, sa môže zmierniť, čo vám umožní užiť si každú jedinečnú osobnosť.

Narodenie dieťaťa je úžasná udalosť, ktorá zmení váš život, avšak narodenie dvojčiat, trojčiat alebo štvorčiat vám môže obrátiť svet naruby. Je dôležité, aby ste si so svojou polovičkou pripravili plán rozdelenia povinností, povinností, času na jedlo a hranie.  Vopred stanovené očakávania môžu skutočne pomôcť pri stresujúcich momentoch rodičovstva viacčiat.

Veci, na ktoré treba myslieť pri výchove viacčiat:

  1. Organizácia povinností. Vytvorte si detský zakladač s dôležitými informáciami o každom dieťati, ako sú návštevy lekára, hmotnosť, výška a rozvrh kŕmenia a plienok. Veďte si denník o pokrokoch jednotlivých detí, aby ste nezabudli lekárovi povedať o akýchkoľvek príznakoch, ktoré by sa mohli zdať zvláštne alebo nezvyčajné, alebo pre všeobecné otázky.  Každé dieťa je svojím spôsobom iné.
  2. Pranie. Budete mať viac bielizne, ako ste si kedy mysleli, takže vymyslite plán, ako si túto povinnosť rozdelíte so svojou milovanou osobou. Bielizeň sa bude hromadiť, preto si naplánujte večery, počas ktorých budete bielizeň skladať spoločne a rozprávať sa o svojom dni.
  3. Plienky. V priemere môžete očakávať, že počas prvých mesiacov života vašich detí spotrebujete približne 70 plienok týždenne na jedno dieťa. Zatiaľ čo s vekom detí sa ich počet znižuje, náklady stúpajú, keď prechádzate na väčšie veľkosti. Rozhodnite sa, či chcete používať jednorazové alebo látkové plienky. Hoci sú jednorazové plienky pohodlnejšie, látkové plienky sú lepšie pre životné prostredie a sú oveľa lacnejšie. K dispozícii sú aj služby prania plienok, takže ak vás to zaujíma, pozrite sa na to. Nech už si vyberiete čokoľvek, uveďte plienky v registri na oslavu, aby ste ich mali dostatok po ruke, keď príde veľký deň.
  4. Upratovanie. Udržiavanie poriadku v dome je s jedným dieťaťom náročné, preto si s partnerom pripravte plán na udržiavanie čistoty v dome, či už ide o rozdelenie prác, alebo najatie upratovačky.
  5. Záložný plán. Pracovné plány a cestovanie za prácou môžu byť pre rodinu stresujúce. Pripravte si záložný plán pre prípad, že jedna osoba musí cestovať alebo zostať v práci do neskorých hodín.  Na tieto chvíle majte po ruke člena rodiny alebo opatrovateľku.
  6. Plán stravovania. Príprava jedál môže byť časovo náročná, keď je pri viacčlennej rodine málo voľného času, preto si cez víkend naplánujte jedlá na celý týždeň a majte po ruke presne to, čo potrebujete na ich prípravu. Je dobré mať plán jedál na každý týždeň, ktorý zahŕňa aj rušné večery, ktoré si môžu vyžadovať donášku.
  7. Rozpočet. Zostavovanie rozpočtu pre viacnásobné rodiny môže byť náročné. Pokiaľ ide o tipy na úsporu peňazí, zvážte možnosť požiadať svojho lekára o vzorky výrobkov, aby ste ich mohli pred nákupom vyskúšať. Môžete tiež napísať rôznym spoločnostiam s vysvetlením, že ste novým rodičom viacčiat, a požiadať o vzorky ich výrobkov na vyskúšanie. Niektoré spoločnosti majú programy pre novorodencov, do ktorých sa môžete prihlásiť a dostávať vzorky.
  8. Priestor na spanie. Pripravte si plán, ako chcete, aby vaše viacčatá spali, či už v jednej postieľke, alebo v samostatných postieľkach. Odporúčam, aby všetky deti boli spolu v jednej detskej izbe, aby ste sa vyhli ďalším výdavkom a nutnosti behať z izby do izby, aby ste sa o ne postarali. Väčšina viacčiat chce byť spolu, takže zvážte, ako chcete, aby spali, skôr než si ich prinesiete domov.
  9. Detská izba a kúpeľňa. Zvážte rôzne zóny pre bábätká vrátane zóny na prebaľovanie, zóny na hranie, zóny pre mamičku a mňa a vyhraďte jednu kúpeľňu na kúpanie bábätiek a všetky potreby na starostlivosť o bábätká.
  10. Oblečenie. Usporiadajte šatník s priehradkami na oblečenie rôznych veľkostí podľa toho, ako deti rastú, aby ste nemuseli hľadať správnu veľkosť pri obliekaní detí.
  11. Kuchyňa. Kuchyňa je jednou z miestností, kam sa schádza celá rodina vrátane bábätiek. Vyhraďte jednu spodnú skrinku v kuchyni ako ich skrinku a umiestnite do nej hračky a hračky na hranie, aby mali kam smerovať, keď pripravujete jedlo, fľaše atď.
  12. Hračky. Mať viacero detí znamená mať aj množstvo hračiek. Vyhraďte pre hračky komodu, truhlicu alebo priestor v rodinnej izbe a obmedzte počet hračiek, s ktorými sa hrajú. Budú sa lepšie sústrediť, keď bude počet hračiek, ku ktorým majú prístup, obmedzený.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *