Uverejnené Vložiť komentár

Ako dojčiť dvojčatá, tipy a skúsenosti

dojčenie dvojčat
4.9/5 - (7 votes)

Znamená dvojnásobný počet úst na kŕmenie dvojnásobné problémy s kŕmením? Nie nevyhnutne. Tu sú informácie, ktoré potrebujete vedieť, aby ste sa pripravili na úspešné dojčenie. Ak ste matkou dvojčiat, dojčenie môže byť spočiatku dvojnásobne náročné: Koniec koncov, máte dve ústa, ktoré musíte nakŕmiť, dve malé telíčka, ktoré musíte vyvážiť, a tri osoby, ktoré sa musia v celej tej veci s dojčením zorientovať.

Samozrejme, vďaka mnohým výhodám dojčenia sa oplatí vynaložiť toľko úsilia. Keď sa dostanete do rytmu dojčenia svojich detí (a to sa vám podarí!), zistíte, že je to nielen možné, ale aj pohodlné (menej fliaš na umývanie!) a dvojnásobne obohacujúce. Tu sa dozviete, ako sa pripraviť na úspech, keď dojčíte dvojčatá.

Stanovenie harmonogramu dojčenia dvojčiat

Počas prvých týždňov sa bábätká potrebujú dojčiť osem až dvanásťkrát denne. To znamená približne raz za dve až tri hodiny, vo dne aj v noci. Každé dojčenie by malo trvať približne 20 až 30 minút – pred ukončením dojčenia však počkajte, kým každé z bábätiek signalizuje, že už skončilo: Vzor sania a prehĺtania sa spomalí na približne štyri sania na jedno prehltnutie.

Na začiatku skúste dojčiť dvojčatá podľa rovnakého harmonogramu. Majte však na pamäti, že aj jednovaječné dvojčatá majú rozdielne povahy, chute a spôsoby dojčenia. Snažte sa preto prispôsobiť potrebám každého z nich; jedno z nich môže potrebovať dojčiť častejšie ako druhé.

Niektoré mamičky nechávajú hladnejšie dieťa diktovať rozvrh kŕmenia oboch. Iné kŕmia podľa potreby každého dieťaťa počas dňa a v noci sa držia rozvrhu. Nech sa rozhodnete akokoľvek, starostlivo si robte záznamy, aby ste sa uistili, že každé dieťa je pri každom kŕmení dobre nakŕmené.

Tipy pre dojčenie dvojčiat

Keďže máte dva prsníky a dve ústa na kŕmenie, prečo ich nedojčiť spoločne v tandeme? Aj keď možno budete chcieť začať dojčiť deti po jednom, kým si neosvoja prikladanie, keď sa už všetci pohodlne prisajú, zrejmou výhodou tandemového dojčenia je, že nemusíte stráviť celý deň a noc dojčením (najprv dieťa A, potom dieťa B, potom späť k dieťaťu A a tak ďalej).

Niekoľko tipov na dojčenie dvojčiat:

  • Zvážte použitie vankúša na dojčenie. Taký, ktorý je určený špeciálne pre dvojčatá, môže uľahčiť polohovanie vašich detí. Alebo môžete použiť dva bežné vankúše alebo zrolované uteráky.
  • Pripravte sa. Keď začínate, umiestnite vankúš a požiadajte niekoho, aby vám podal každé bábätko a prikladal jedno po druhom. Ak ste sami, rozostavte sa na podlahe pred pohovkou (s množstvom vankúšov). Bábätká umiestnite do skákacích sedačiek po oboch stranách miesta, kde budete sedieť. Pripevnite si vankúš okolo pása a umiestnite deti jedno po druhom na vankúš, potom ich zapnite.
  • Nájdite si správnu polohu na dojčenie. Vyskúšajte polohovať obe bábätká do futbalových alebo kolískových chvatov, pričom vankúš použite na podopretie ich hlavičiek. Alebo skombinujte držanie v kolíske a v polohe futbalového loptičky, pričom na podopretie opäť použite vankúš. Experimentujte, kým to vám aj vašim deťom nebude vyhovovať.
  • Striedajte prsníky. Nezabudnite pri každom kŕmení vymeniť prsníky pre každé dieťa (alebo aspoň každý deň vystriedať strany), aby boli oba prsníky stimulované rovnako.
  • Pri dojčení trojčiat (alebo viacerých detí) ich vystriedajte. Ak dojčíte tri alebo viac detí, dojčite naraz dve a potom dojčite tretie dieťa a nezabudnite si vymeniť, ktoré dieťa má sólo čas na dojčenie.
  • Robte to, čo vám vyhovuje. Netrápte sa, ak vám tandemové dojčenie nevyhovuje ani pri nácviku. Môžete buď kŕmiť jedno dieťa z fľaše (odsatým mliekom alebo umelým mliekom, ak prikrmujete) a zároveň dojčiť druhé dieťa (a potom sa vystriedať), alebo dojčiť jedno po druhom. Dôležité je robiť to, čo vyhovuje vám a vašim deťom.
  • Zamerajte sa na svoje prisatie. Viac dojčení by nemalo spôsobiť, že vaše bradavky budú bolestivé alebo popraskané; bolestivosť je zvyčajne spôsobená zlým prisatím (prípadne múčnatkou). Ak sú teda vaše bradavky mimoriadne citlivé, vyskúšajte lanolínový krém na zmiernenie bolesti a venujte viac času práci na prisatí s každým dieťaťom.

Koľko kalórií spáli dojčenie dvojčiat?

Pri dojčení jedného dieťaťa sa denne spáli až 500 kalórií navyše. To znamená, že keď dojčíte dvojčatá, spálite každý deň približne 1 000 kalórií. Koľko kalórií potrebujete na dojčenie dvojčiat?

Toľko dojčenia a spaľovanie toľkých kalórií znamená, že budete musieť aj viac jesť. Aby ste sa pri dojčení dvojičiek zasýtili, budete potrebovať 450 až 500 kalórií nad svoju potrebu pred tehotenstvom pre každé dieťa – alebo celkovo približne 1 000 kalórií denne navyše. Možno budete musieť zvýšiť kalorický príjem, keď budú vaše deti väčšie a hladnejšie. Alebo možno nebudete potrebovať toľko, ak budete dojčenie dopĺňať umelým mliekom a/alebo tuhou stravou.

Aby ste si udržali dostatok energie, dodržiavajte rozumnú, vyváženú dojčiacu stravu a pite veľa vody. Dbajte aj na dostatočný prísun vápnika. Všetky dojčiace matky by mali dostávať aspoň 1 000 mg denne, ale matky dojčiace viac detí môžu potrebovať ešte viac. Prečítajte si aj ďalšie tipy ako zvládnuť dvojčatá.

Tvorba dostatočného množstva mlieka pre dvojčatá: Ako zvýšiť zásoby mlieka?

Ak dojčíte dvojčatá, časté dojčenie udržuje vaše zásoby. Ak však dojčíte na požiadanie a stále máte problémy s dodávkou mlieka, môže vám pomôcť pravidelná stimulácia odsávačkou. Keďže väčšina mlieka sa tvorí počas prvých piatich minút, viacero krátkych odsávaní každý deň môže zvýšiť zásoby mlieka lepšie ako menej dlhších odsávaní.

Okrem dojčenia detí sa snažte odsávať približne štyrikrát denne. Elektrická dvojitá odsávačka sa stane vaším novým najlepším priateľom – najmä preto, že vám môže pomôcť získať ďalšie cenné hodiny spánku, zatiaľ čo niekto iný použije vaše mlieko na kŕmenie detí z fľaše.

Výlučné dojčenie vs. dokrmovanie dvojčiat

Odporúča sa výlučne dojčiť počas prvých šiestich mesiacov a potom pokračovať – spolu s ponukou výživných príkrmov – tak dlho, ako sa budete vy a vaše deti hrať, potenciálne dva roky alebo viac. Keď však dojčíte dvojčatá, môže byť ťažké toto odporúčanie dodržiavať. To je v poriadku! Neobviňujte sa, ak nemôžete svoje dvojčatá výlučne dojčiť šesť mesiacov alebo vôbec.

Dopĺňanie umelého mlieka vám v skutočnosti môže pomôcť dojčiť dlhšie, pretože znižuje psychickú a fyzickú záťaž. Keďže však prikrmovanie môže znížiť ponuku mlieka kvôli menšiemu dopytu, snažte sa pravidelne odsávať.

Pomoc pri dojčení dvojčiat

Mnohé mamičky majú zo začiatku problémy s dojčením dvojčiat, preto sa nebojte požiadať o pomoc. Podporu vám môže poskytnúť váš pediater, laktačná poradkyňa a/alebo popôrodná dula, ktorá má skúsenosti s dojčením viacčiat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *