Uverejnené Vložiť komentár

Cvičenie počas tehotenstva s dvojičkami

cvičenie počas tehotenstva
5/5 - (5 votes)

Mala by som cvičiť, ak čakám dvojičky? Vo všeobecnosti je cvičenie bezpečné a prospešné, ak čakáte dvojčatá. Pre istotu sa však poraďte so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou o type cvičenia, ktoré plánujete. Ak nie ste zvyknutá cvičiť, najlepšie je začať pomaly. Skúste niečo jednoduché, na čo je vaše telo zvyknuté, napríklad rýchlu chôdzu.

Stanovte si realistické ciele, napríklad päť minút cvičenia denne v prvom týždni. Potom pridávajte ďalších päť minút týždenne, až kým nebudete schopní udržiavať aktivitu až 30 minút denne. Vaše pľúca sa dobre prispôsobia vášmu dvojnásobnému tehotenstvu. Dýchanie počas cvičenia by vám nemalo robiť väčšie problémy, ako keby ste nosili jedno dieťa.

Aký druh cvičenia je najlepší pre dvojča v tehotenstve?

S rýchlo rastúcim bruškom vám môžu niektoré typy cvičenia vyhovovať viac ako iné. Cvičenia s nízkou záťažou sú ideálne pre tehotenstvo s dvojičkami, pokiaľ vám ich lekár alebo pôrodná asistentka povolí.

Plávanie a kurzy plávania vo vode

Voda pomáha udržať váhu, ktorú prenášate. Pri cvičení odľahčuje vaše kĺby a väzy, čím vás chráni pred zranením. Ak máte bolesti chrbta alebo panvy, poraďte sa so svojou pôrodnou asistentkou alebo fyzioterapeutom pre ženské zdravie skôr, ako začnete plávať. Plávanie prsiami môže byť nepríjemné a fyzioterapeut vám môže poradiť alternatívne spôsoby plávania alebo cvičenia vo vode.

Samotný pohyb a prechádzky vo vode môžu byť dobrým cvičením a môžu vám pomôcť zmierniť bolesti. V neskoršom štádiu tehotenstva môže státie vo vode priniesť vítanú úľavu, pretože voda podopiera váš ťažký bruško. Vstup do bazéna môže zmierniť opuchy nôh a chodidiel. Požiadajte svoju pôrodnú asistentku o podrobnosti o kurzoch aquanatal vo vašom okolí a povedzte tomu, kto kurz vedie, že čakáte dvojičky.

Cvičenia na panvové dno

Možno zistíte, že vám pri kašli alebo kýchaní uniká trochu moču. Je to kvôli váhe navyše, ktorú nosíte, a preto, že máte v tele viac tehotenských hormónov. Pravidelné cvičenie svalov panvového dna by malo pomôcť predchádzať tomuto problému alebo ho liečiť. Ak neviete, ako cvičiť svaly panvového dna, alebo pri pokuse nič necítite, požiadajte svoju pôrodnú asistentku alebo lekára, aby vás odporučil k fyzioterapeutovi pre zdravie žien.

Joga

Joga je jemný spôsob udržiavania kondície. Zvyšuje flexibilitu a tonizuje svaly. Skúste si nájsť hodinu jogy, ktorá je určená špeciálne pre tehotné ženy, a povedzte inštruktorovi, že čakáte dvojičky. Možno sa vám podarí nájsť špecializovanú hodinu jogy dýchania a relaxácie, na ktorú môžete chodiť v prvom trimestri. Väčšina učiteľov jogy odporúča počkať do druhého trimestra (po 14. týždni), kým začnete navštevovať hodiny zahŕňajúce fyzické pozície (ásany).

joga počas tehotenstva

Nevykonávajte žiadne pohyby, pri ktorých musíte ležať na chrbte, najmä po 16. týždni. Tieto polohy môžu znížiť váš krvný tlak a spôsobiť, že budete mať pocit na omdletie. Nie je pre vás vhodné ani ležanie na bruchu.

Nikdy sa nenamáhajte ani nenapínajte počas žiadnej jogovej pozície alebo strečingu, najmä počas pohybov, ktoré naťahujú brušné svaly. Nezaoberajte sa pozíciami, ktoré vám spôsobujú bolesti chrbta alebo panvy. Po 28. týždni sa vám niektoré pozície môžu zdať príliš nepohodlné. Overte si, či váš lekár a učiteľ jogy súhlasia s tým, aby ste po tomto termíne pokračovali v cvičení.

Pilates

Toto cvičenie sa zameriava na svaly brucha a panvového dna, ktoré sú pri nosení viac ako jedného dieťaťa veľmi namáhané. Niektoré cviky pilatesu sa vykonávajú v polohe na rukách a kolenách. Tým sa odbremení váš chrbát a panva. Predtým, ako vyskúšate pilates, uistite sa, že dokážete „nájsť“ svaly panvového dna. Ak dokážete dobre vykonávať kontrakcie panvového dna, budete mať zo sedení pilatesu väčší úžitok. Ak ich nemôžete nájsť alebo cítiť, pred začatím pilatesu požiadajte o návštevu fyzioterapeuta.

Rovnako ako pri joge by ste nemali vykonávať pozície, pri ktorých ležíte na chrbte alebo na bruchu. Niektoré cviky pilatesu budete môcť vykonávať na pôrodnej lopte, ktorá podporí vaše pohyby. Vyhľadajte si hodiny pilatesu určené pre tehotné ženy s kvalifikovaným inštruktorom a povedzte mu, že čakáte dvojičky.

Chôdza

Pokiaľ je pre vás chôdza pohodlná, je skvelou formou cvičenia počas tehotenstva. Udržuje vás v kondícii bez toho, aby ste si trieslili kolená a členky, ľahko sa zmestí do vášho dňa a nič nestojí.

Ak máte bolesti panvy alebo chrbta, jemná chôdza vám môže pomôcť udržať si aktivitu, pokiaľ je v rámci vašich možností. Môžete vyskúšať turistické palice, ktoré vám poskytnú oporu a pomôžu vám udržať správne držanie tela. Ak však máte problémy s chôdzou kvôli bolesti, obráťte sa na svojho lekára alebo pôrodnú asistentku.

Môžem sa pri cvičení stále tlačiť?

Nemali by ste sa veľmi tlačiť alebo cvičiť do vyčerpania. Cvičte na pohodlnej úrovni, aby ste boli v bezpečí a mohli počas cvičenia bez problémov viesť s niekým rozhovor. Bolesť chrbta a panvy počas tehotenstva je bežná. Ak máte tieto problémy, upravte spôsob cvičenia alebo sa len trochu zmiernite. Je dôležité, aby ste zostali aktívna, ale len v rámci možností, ktoré zvládnete. Ak vám bolesť chrbta alebo panvy začne prekážať v každodennom živote, požiadajte svoju pôrodnú asistentku, aby vás odporučila k fyzioterapeutovi.

Počas cvičenia si môžete monitorovať srdcovú frekvenciu, ale uvedomte si, že odporúčaný rozsah bezpečnej srdcovej frekvencie v tehotenstve sa môže značne líšiť v závislosti od vášho veku a úrovne fyzickej zdatnosti. Možno budete potrebovať posúdenie kondičným trénerom, aby ste zistili pre vás najvhodnejší rozsah srdcovej frekvencie, čo môže byť finančne náročné. Namiesto toho je bezpečné riadiť sa tým, ako sa cítite, a všímať si signály, ktoré vám vaše telo dáva, aby ste spomalili alebo prestali cvičiť.

Hoci sa viac ako polovica dvojčiat narodí pred 37. týždňom, posledné tri mesiace tehotenstva môžu byť obzvlášť vyčerpávajúce. Vaše deti sa budú tlačiť na vaše pľúca. Môže vám klesnúť hladina železa, čo spôsobí anémiu, ktorá je pri tehotenstve s dvojičkami častejšia. To môže spôsobiť, že sa budete cítiť ešte viac unavená.

Keď sa zväčšíte, bude pre vás pravdepodobne ťažšie udržať rovnováhu, pretože s rastúcim bruškom sa mení aj vaše ťažisko. Dávajte si pozor, pretože v dôsledku toho budete náchylnejšia na pády.

Aké sú príznaky toho, že by som mala prestať cvičiť?

Ak počas cvičenia pociťujete nepríjemné Braxton Hicksove kontrakcie, urobte si prestávku a nechajte ich ustúpiť. Ak neprejdú a začnú byť bolestivé, kontaktujte svoju pôrodnú asistentku alebo lekára. Ak máte v dôsledku cvičenia niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste prestať cvičiť a vyhľadať lekára alebo pôrodnú asistentku:

  • zvýšená alebo nadmerná dýchavičnosť
  • bolesť na hrudníku alebo búšenie srdca
  • závraty alebo pocit na omdletie
  • bolestivé kontrakcie alebo príznaky predčasného pôrodu
  • únik inej tekutiny ako moču (prasknutie vody)
  • vaginálne krvácanie
  • nadmerná únava
  • bolesť brucha
  • vaše dieťa sa hýbe menej ako zvyčajne alebo sa nehýbe vôbec
  • ťažkosti s dýchaním predtým, ako sa začnete namáhať
  • bolesť hlavy
  • svalová slabosť
  • bolesť alebo opuch lýtok

Kedy cvičenie nie je bezpečné

Je nevyhnutné, aby ste sa pred cvičením poradili so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou, ak:

  • máte anémiu alebo sa cítite veľmi slabí a unavení
  • máte problémy s hrudníkom, napríklad chronickú bronchitídu alebo astmu
  • sa u vás vyskytne krvácanie v tehotenstve po prvom trimestri
  • sa vám v minulosti narodilo predčasne dieťa
  • sa u vás počas tohto tehotenstva objavili akékoľvek príznaky predčasného pôrodu
  • máte slabý krčok maternice
  • máte nízko položenú placentu (placenta previa) po 26. týždni
  • máte preeklampsiu alebo vysoký krvný tlak spôsobený tehotenstvom
  • máte ochorenie, ako sú problémy so srdcom, cukrovka, epilepsia alebo ochorenie štítnej žľazy
  • máte deti, ktoré sú malé na svoj vek alebo nerastú správne (obmedzenie rastu plodu)
  • majú veľkú podváhu alebo veľkú nadváhu

Váš lekár, pôrodná asistentka alebo fyzioterapeut vám môžu odporučiť veľmi špecifické cvičenia, ktoré sú vhodné práve pre vás. Takto budete môcť využívať výhody cvičenia aj v tehotenstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *