Uverejnené Vložiť komentár

Tipy na bezpečný spánok pre dvojčatá

4.8/5 - (6 votes)

Je dosť ťažké uspať jedno dieťa, ale uspávanie dvoch detí môže byť pre nových rodičov mimoriadne náročné. Zosúladiť rozvrh denného spánku a chodiť po špičkách okolo jedného bábätka bez toho, aby ste zobudili druhé počas nočného kŕmenia, môže byť prinajmenšom zložité. Tu sú informácie, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnom uspávaní a spánku dvojčiat.

Ako zvládnuť spánok dvojičiek

Je dosť ťažké uložiť jedno dieťa na spánok, ale uspávanie dvoch detí môže byť pre nových rodičov mimoriadne náročné. Zosúladiť rozvrh denného spánku a chodiť po špičkách okolo jedného bábätka bez toho, aby ste zobudili druhé počas nočného kŕmenia, môže byť prinajmenšom zložité.

Ale pokiaľ ide o bezpečnosť spánku, príručka pre dvojčatá sa veľmi podobá príručke pre rodičov jednorodičovských detí – s niekoľkými ďalšími pravidlami, ktoré treba mať na pamäti. Tu je prehľad toho, čo by mali vedieť rodičia viacerých detí, a niekoľko chytrých rád, aby si všetci mohli ľahšie zdriemnuť a zaspať.

Môžu dvojčatá spať v jednej postieľke?

Môžu dvojčatá spať v jednej posteli, presnejšie v jednej postieľke? Aj keď je lákavé uvažovať o tom, či by vaše dvojčatá nemohli spať lepšie spolu, jediným bezpečným spánkom je umiestniť každé dieťa do vlastnej postieľky alebo kolísky.

Odborníci tvrdia, že riziká spoločného spania – umiestnenia dvojčiat alebo viacerých detí do rovnakej postieľky alebo kolísky – prevažujú nad akýmkoľvek potenciálnym prínosom. Z tohto dôvodu Americká pediatrická akadémia (AAP) odporúča umiestniť každé dvojča do samostatného priestoru na spanie, aby sa znížilo riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Dodržiavanie zásad bezpečného spánku je vždy veľmi dôležité, ale v prípade dvojčiat je to obzvlášť dôležité. Viacčatá sa častejšie rodia predčasne alebo majú nízku pôrodnú hmotnosť, čo môže byť spojené so zvýšeným rizikom SIDS. Odborníci vrátane AAP odporúčajú od začiatku umiestňovať dvojčatá do oddelených postieľok, čo zabezpečí, že sa ani jedno z detí neprehreje alebo sa nejakým spôsobom nezamotá do druhého.

Keď sú vaše dvojčatá dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli umiestniť do detskej izby, je na vás, či ich chcete umiestniť do oddelených izieb alebo do tej istej miestnosti do samostatných postieľok. Pri rozhodovaní bude nepochybne zohrávať úlohu veľkosť vášho domu a spánkové návyky, ktoré ste si s vašimi malými deťmi vytvorili.

Môžu si dvojčatá spolu zdriemnuť aj mimo postieľky?

Odborníci tvrdia, že je dôležité oddeliť dvojčatá v čase spánku z rovnakých dôvodov, ako je dôležité, aby spali v oddelených postieľkach. Majte na pamäti, že aj spánok by mal prebiehať na bezpečnom povrchu na spanie, pretože riziko SID je väčšie, keď sú deti umiestnené na mäkkej posteľnej bielizni vrátane gaučov, vankúšov alebo prikrývok. Bez ohľadu na to, kedy vaše ratolesti driemu, vyberte postieľku alebo kolísku s rovným, pevným povrchom a pevným, priliehavým prestieradlom a vynechajte mäkkú posteľnú bielizeň a nárazníky.

Napriek tomu sa rozhodne oplatí skúsiť uložiť na spánok obe vaše dvojčatá – na chrbte – v rovnakom čase. Aj keď jednému dvojčaťu trvá trochu dlhšie, kým sa dostane do ríše snov, dvojčatá, ktoré si zdriemnu približne v rovnakom čase, sa s väčšou pravdepodobnosťou zobudia v rovnakom čase, čo pre vás znamená pevný blok pokoja a ticha.

Môžete spať s dvojčatami spoločne?

Odpoveď závisí od toho, čo si predstavujete pod spoločným spaním. S dvojčatami by ste nemali spať v jednej posteli, pretože to zvyšuje riziko SIDS. AAP však odporúča, aby ste spali v jednej izbe – aby vaše dvojčatá spali vo vašej izbe, každé vo svojej postieľke alebo kolíske – ideálne počas prvých šiestich mesiacov.

Môže byť lákavé vytiahnuť jedno alebo obe dvojčatá do postele k sebe v snahe získať viac spánku (alebo viac maznania). Postele pre dospelých však môžu dojčatá vystaviť riziku udusenia, uškrtenia alebo zachytenia. Toto nebezpečenstvo je ešte väčšie v prípade predčasne narodených detí alebo detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, čo je častý prípad dvojčiat.

Na druhej strane, zdieľanie izby môže výrazne znížiť riziko SIDS. Samozrejme, umiestniť dve plnohodnotné postieľky do spálne je pravdepodobne náročné. Priestor môžete ušetriť – a zabezpečiť bezpečný spánok pre všetkých – použitím menších alebo rozkladacích postieľok (ktoré sa dajú počas dňa zložiť).

Tipy na bezpečné uspávanie dvojčiat a viacerých detí počas spánku a pred spaním

Zladenie spánku, kŕmenia a prebaľovania jedného dieťaťa je už teraz náročné na žonglovanie, ale keď ide o dve, je to úplne nová hra. Nanešťastie neexistuje žiadne zázračné riešenie, ktoré by zaručilo, že vaše dvojčatá budú spať alebo spať celú noc. Tieto tipy však môžu vašim dvojčatám pomôcť vytvoriť dobré a bezpečné spánkové návyky, aby ste si zachovali čo najviac zdravého rozumu.

Synchronizácia rozvrhov

Dvojčatá, ktoré spolu jedia , častejšie zaspávajú v rovnakom čase. Začnite tým, že obe vaše deti budú kŕmené podľa rovnakého rozvrhu, a to aj počas nočného kŕmenia. (Ak sa jedno z dvojčiat zobudí na jedlo, mali by ste zobudiť aj druhé a nakŕmiť ho.) S trochou šťastia budú obe vaše dvojčatá v rovnakom čase ospalé – a budú aj zaspávať.

Vytvorte si rutinné postupy

Môže byť náročné zaviesť pre dieťa správny režim, ale stojí to za námahu – najmä keď balansujete medzi dvoma deťmi. Keď majú vaše dvojčatá aspoň 2 mesiace, môžete začať zavádzať základný režim. Uľahčí vám to život a (dúfajme) pomôže vám to vyhnúť sa problému, keď neunavené dvojča nedá spiacemu súrodencovi spať.

Pointa? Pokúste sa zaviesť rozvrh kŕmenia a večerné rituály, ktoré zahŕňajú kúpanie, prebaľovanie a ukladanie vašich ratolestí každý večer približne v rovnakom čase.

Priveďte hluk

Uľahčí vám to, ak vaše dvojčatá dokážu zaspať aj pri menšom hluku. Keď sa jedno z nich zobudí, nechoďte okolo druhého dieťaťa po špičkách. Nie je potrebné púšťať počas spánku heavy metalovú hudbu, ale dieťa, ktoré sa budí na zvuk spadnutého špendlíka, môže dosť sťažovať balansovanie dvoch detí.

Ak sa vám zdá, že hluk okolo domu alebo vonku neustále budí jedno alebo obe vaše dvojčatá, môžete tiež investovať do prístroja na tlmenie vonkajších rušivých vplyvov – alebo si biely šum pustite cez telefón či počítač. Len ho nastavte na nízku hlasitosť a umiestnite na druhú stranu miestnosti, mimo miesta, kde vaše deti spia, pretože príliš hlasný biely šum môže byť pre malé uši škodlivý.

Podporujte upokojenie

Pri prvom náznaku plaču pravdepodobne všetko zahodíte a pobežíte k postieľke. Pokúste sa tomuto nutkaniu odolať. Aj keď je vaša láska k deťom nepopierateľná, umožnite svojim dvojčatám, aby sa naučili samé upokojovať pomocou cumlíka alebo palca, môže to mať veľký význam.

Novorodenci môžu počas aktívneho spánku vydávať aj veľa hluku, takže ak pôjdete príliš skoro, riskujete aj to, že ich skutočne zobudíte.

Hrajte na istotu

Dodržiavanie zásad zdravého spánku znižuje riziko SIDS u vašich dvojčiat, čo vám môže pomôcť ľahšie zaspať. Dbajte na to, aby ste vždy:

  • Umiestnite svoje dvojčatá do oddelených priestorov na spanie. Je potrebné to zopakovať: Dvojčatá by sa mali ukladať do oddelených, bezpečných priestorov na spanie, ako sú postieľky, postieľky alebo postieľky typu „pack ‚n play“.
  • Ukladajte svoje dvojčatá spať na chrbte. Je to zásadná rada, ktorá platí pre viacpočetné aj jednopočetné deti. Nezabudnite pripomenúť opatrovateľkám, starým rodičom a iným opatrovateľom, aby urobili to isté predtým, ako s nimi necháte svoje malé deti.
  • Postieľky udržiavajte pevné a holé. Matrace by mali byť pevné a pokryté pevne priliehajúcimi prestieradlami. Vyhnite sa mäkkej posteľnej bielizni, vankúšom, hračkám a odrážadlám.
  • Vedzte, kedy je potrebné zavinúť. Bábätká môžete zavinovať až do veku 2 mesiacov. Potom je čas prejsť na nosiacu deku alebo spací vak.
  • Udržujte svoje dvojčatá v chlade. Vyhnite sa vlneným prikrývkam, čiapkam alebo ďalšiemu oblečeniu, ktoré môže bábätká príliš rozpáliť, a udržiavajte termostat nastavený na 20 až 22 stupňov Celzia. Ak máte pochybnosti, skontrolujte svojim deťom krk alebo hlavu, aby ste sa uistili, že nie sú spotené.

Úspešné uspávanie vašich dvojčiat – a to v rovnakom čase – môže byť náročné. Zatiaľ sa sústreďte na dodržiavanie zásad bezpečného spánku a snažte sa čo najviac zosynchronizovať rozvrh vašich ratolestí. Zvyšok si časom sadne na svoje miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *