Uverejnené Vložiť komentár

Aké sú príznaky tehotenstva s dvojičkami?

príznaky, že čakám dvojičky
Rate this post

Myslíte si, že ste tehotná s dvojčatami? Prečítajte si ďalšie príznaky tehotenstva s dvojčatami a rizikové faktory, ktoré sa často spájajú s nosením viacčiat. Ste neuveriteľne vyčerpaná, akoby na ďalšej úrovni? Máte pocit extrémnej nevoľnosti zakaždým, keď vidíte alebo cítite vôňu jedla? Možno je to len reakcia vášho tela na tehotenstvo – ale môže to byť aj znamenie, že máte viac ako jednu buchtu v rúre.

Hoci v posledných rokoch došlo k miernemu poklesu počtu tehotenstiev s dvojičkami, v roku 2019, za ktorý sú k dispozícii posledné štatistiky, sa stále narodilo viac ako 120 000 dvojičiek. Tu je niekoľko informácií o tehotenstve dvojičiek a príznakoch tehotenstva dvojičiek.

Ako skoro môžete zistiť, že čakáte dvojčatá?

Váš lekár to s istotou zistí až na ultrazvuku v prvom trimestri, ktorý sa zvyčajne robí medzi 6. a 9. týždňom tehotenstva, ale môže sa urobiť kedykoľvek medzi 14. týždňom. Predpokladá sa, že to, že čakáte dvojčatá, môžete zistiť už v 5. týždni, ak máte vyššiu hladinu ľudského choriového gonadotropínového hormónu (hCG), ako je normálne.

Vaše telo začne vytvárať hCG hneď, ako sa embryo uhniezdi v maternici. Hladiny prudko stúpajú tých niekoľko prvých týždňov tehotenstva a zvyčajne sa zdvojnásobujú každé dva až tri dni počas približne 10 týždňov. Ak vám lekár nariadi krvný test na kontrolu hladiny hCG a vaša hladina je nebesky vysoká, môže to byť znamenie, že máte na palube dve (alebo viac!) detí. Opäť, nie vždy to tak je a istotu budete mať až po prvom ultrazvuku. Majte však na pamäti, že niekedy je nevýhodou vedieť to tak skoro.

Lekári dnes dokážu identifikovať tehotenstvo s dvojčatami skôr ako kedykoľvek predtým, ale približne v 20 až 30 percentách prípadov sa stane, že o dvojča prídete neskôr v prvom trimestri – tento jav je známy ako syndróm miznúcich dvojčiat. V takom prípade sa tkanivo potrateného dvojčaťa zvyčajne znovu vstrebe do vášho tela.

Dokumentácia o syndróme miznúceho dvojčaťa sa za posledných niekoľko desaťročí výrazne rozšírila, pretože skoré ultrazvukové vyšetrenia sa stali rutinou. Je tiež viac správ o syndróme miznúcich dvojčiat u žien starších ako 30 rokov, hoci to môže byť spôsobené tým, že staršie matky majú vo všeobecnosti vyšší počet viacpočetných tehotenstiev, najmä pri používaní liečby neplodnosti.

Dobrou správou je, že ak sa syndróm miznúcich dvojčiat vyskytne v prvom trimestri, mamička zvyčajne pokračuje v normálnom tehotenstve a porodí jedno zdravé dieťa bez komplikácií.

Ako lekári potvrdzujú tehotenstvo s dvojičkami?

Nazvite to materským inštinktom, ale možno máte na začiatku tehotenstva podozrenie, že čakáte dvojčatá. Formálne potvrdenie však dostanete až vtedy, keď vám lekár v prvom trimestri urobí ultrazvuk. Ten sa zvyčajne vykonáva kedykoľvek pred 14. týždňom, hoci sa môže vykonať aj skôr, zvyčajne medzi 6. a 9. týždňom, ak chce lekár určiť dátum tehotenstva alebo sa uistiť, že je tehotenstvo životaschopné (to je zvyčajne častejšie, ak vaše tehotenstvo zahŕňalo liečbu neplodnosti). Váš lekár môže tiež nariadiť skoršie ultrazvukové vyšetrenie, ak krvné testy v tehotenstve odhalia nasledujúce skutočnosti:

 • Zvýšené hladiny hCG. Tie môžu byť pri viacpočetnom tehotenstve pomerne vysoké a váš lekár môže chcieť čo najskôr potvrdiť, či čakáte viac ako jedno dieťa.
 • Vysoký alfa-fetoproteín. Ide o bielkovinu, ktorú uvoľňuje pečeň vašich detí a nachádza sa vo vašej krvi. Vysoká hladina môže naznačovať, že tento proteín tvorí viac ako jedno dieťatko.

Príznaky tehotenstva s dvojičkami

Dve bábätká niekedy znamenajú, že budete mať dvakrát viac tehotenských ťažkostí. Ale nie vždy. Každá žena môže mať trochu iné príznaky tehotenstva s dvojičkami. Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva s dvojičkami patria:

 • Viac ranných nevoľností. Nevoľnosť a vracanie môžu byť v tehotenstve dvojičiek horšie vďaka vyšším hladinám hormónu hCG, ktorý koluje vo vašom tele. Môžete si všimnúť, že začína skôr a trvá dlhšie. Silná nevoľnosť a vracanie, stav známy ako hyperemesis gravidarum, je častejší aj u mamičiek, ktoré nosia dvojčatá.
 • Ťažkosti s bruškom. Keďže je v tejto oblasti viac tlačenice, môžete očakávať väčšiu záťaž na váš tráviaci trakt. To môže viesť k bežným tehotenským tráviacim ťažkostiam, ako je pálenie záhy, tráviace ťažkosti a zápcha. 
 • Intenzívna únava. Niet divu, že sa cítite pokakaná: vaše telo pracuje dvakrát tak intenzívne, aby sa narodili dve deti. Keďže pravdepodobne ťaháte aj väčšiu váhu, je pravdepodobnejšie, že sa budete ťahať aj celkovo. Tehotenské príznaky, ako je nevoľnosť alebo tráviace ťažkosti, môžu tiež sťažovať spánok. A áno, ak čakáte dvojčatá, môžete tiež očakávať, že sa zahustí bežná tehotenská mozgová hmla.
 • Väčšie priberanie na váhe skôr. Odborníci odporúčajú mamičke s normálnou hmotnosťou, ktorá čaká dvojčatá, pribrať 37 až 54 kilogramov. To znamená, že len v prvom trimestri budete priberať približne kilo týždenne.
 • Zvýšená chuť do jedla. Pravdepodobne si všimnete zvýšenú chuť do jedla, ktorá pomôže podporiť priberanie, hoci niektoré ženy bojujú s takou silnou rannou nevoľnosťou, že je pre ne ťažké získať potrebné kalórie.
 • Viac pohybov plodu niekedy v rôznych oblastiach vášho bruška naraz. Hoci väčšina tehotných žien má v určitom momente pocit, že nosí chobotnicu (alebo profesionálneho boxera), vy máte teraz štyri ruky a štyri nohy, ktoré vám dajú veľa úderov a kopancov. A niekedy budete cítiť, že sa bábätká pohybujú súčasne, ale v rôznych častiach brucha.

Okrem toho, ak patríte do niektorej z nasledujúcich kategórií, je pravdepodobnejšie, že na prvom ultrazvuku uvidíte dvojičky:

 • Máte viac ako 35 rokov. Vďaka vyšším hladinám reprodukčného hormónu FSH je pravdepodobnejšie, že pri ovulácii uvoľníte dve vajíčka.
 • Podstúpili ste liečbu neplodnosti. Akýkoľvek typ liečby, ktorý stimuluje ovuláciu alebo implantuje viac ako jedno embryo, zvyšuje vaše šance na dvojčatá.
 • Máte nadváhu alebo ste obézna. Ak máte v čase počatia BMI vyšší ako 30, je pravdepodobnejšie, že sa vám narodia bratské (nie jednovaječné) dvojčatá.
 • Ste černoška. Dvojčatá sa o niečo častejšie vyskytujú u černošských žien a menej často u hispánskych a ázijských žien.
 • Máte rodinnú anamnézu. Ak sa už vo vašej rodine vyskytli bratské dvojčatá, sama máte väčšiu šancu.

Hoci neexistuje žiadna čarovná guľa, ktorá by vám v prvých týždňoch tehotenstva prezradila, že čakáte dvojčatá, môžete sa spoľahnúť na niekoľko kľúčových znakov – a na vedomie, že do konca prvého trimestra sa definitívne dozviete, či čoskoro budete počuť škriekanie štyroch nožičiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *