Uverejnené Vložiť komentár

Ako sa vysporiadať s plačom dvojčiat

plač dvojčat
4.8/5 - (5 votes)

Je dosť zložité vyrovnať sa s častým plačom jedného dieťaťa. Keď sa však musíte starať o viacero malých detí, môže to byť priam závratné. Tieto rady vám pomôžu prekonať plač (váš aj vašich detí!). Keď počujete prvý plač svojho bábätka, je to magické. Ešte úžasnejšie je, keď sa vám narodia dvojčatá alebo viacerčatá a počujete ten krásny zvuk vychádzajúci z oboch alebo všetkých vašich detí. Ale veľa plaču môže byť ťažké zvládnuť, najmä ak máte dvojčatá alebo viacčatá. Buď počujete nárek jedného alebo druhého novorodenca, alebo budú plakať súčasne – čo môže byť stresujúce a zdrvujúce aj pre toho najtrpezlivejšieho a najpokojnejšieho rodiča.

Aby ste si zachovali zdravý rozum, prinášame vám informácie o tom, čo potrebujete vedieť o plači dvojčiat a viacčiat a ako ho čo najlepšie zvládnuť a postarať sa oň.

Prečo bábätká plačú?

Počas prvých mesiacov života je plač hlavným komunikačným prostriedkom dieťaťa. Bábätká plačom vyjadrujú svoje potreby, želania a dokonca aj to, čo sa im nepáči. Medzi najčastejšie dôvody plaču patrí hlad, mokrá alebo špinavá plienka, ospalosť, nuda a nadmerná stimulácia. Bolesti a choroby môžu tiež spôsobiť plač dieťaťa. Ďalším možným dôvodom je kolika – stav, pri ktorom inak zdravé dieťa plače tri alebo viac hodín denne, tri alebo viac dní v týždni, najmenej tri týždne.

Vašou úlohou je rozlúštiť, prečo vaše bábätká plačú práve v tejto chvíli. A pri dvojčatách to nie je vždy ľahká úloha, pretože každé dieťa môže mať iný dôvod, prečo sa ozýva siréna.

Plačú dvojčatá a viacerčatá viac ako jednovaječné deti?

Aj keď sa môže zdať, že dvojčatá a viacerčatá plačú oveľa viac ako jednovaječné deti, najmä keď sa v plači striedajú, neexistujú dôkazy o tom, že by nárekom trávili viac času ako iné deti. Jednotlivo každé dieťa pravdepodobne plače približne rovnako ako ostatné.

To, kedy a koľko vaše deti plačú, závisí od osobnosti každého z nich. Jedno bábätko môže byť pokojnejšie a plače len vtedy, keď je hladné alebo potrebuje vymeniť plienku. Druhé môže byť trochu citlivejšie a plakať často, zdanlivo bez príčiny.

Plačú viacerčatá súčasne?

Iste, vyskytnú sa prípady, keď sa jedno dieťa rozplače a druhé ho nasleduje. Ale nebudú vždy plakať v rovnakom čase len preto, že sú to viacčatá. Stane sa vám aj to, že jedno dieťa je neutíšiteľné, zatiaľ čo druhý uzlíček spokojne spí vo vedľajšej postieľke a zdanlivo sa o nič nestará.

Ako upokojiť plač dvojčiat a viacčiat

Keď vaše dve (alebo viac) deti plačú jedno po druhom alebo súčasne, je ťažké vedieť, ktoré z nich upokojiť ako prvé a čo robiť, aby sa upokojilo. Tu je niekoľko tipov, ako zvládnuť plač dvojčiat.

Stanovte si priority

Čo urobíte, keď plačú obe alebo všetky vaše deti naraz? Ktorému z nich sa venujete ako prvému? Ak je nablízku váš partner, člen rodiny alebo opatrovateľka, rozdeľte a panujte: Vy upokojíte jedno bábätko, kým sa on alebo ona postará o druhé.

Keď ste však sami, je to trochu náročnejšie. Ak sa zdá, že jedno dieťa je zranené alebo choré, budete sa samozrejme chcieť najprv venovať tomuto dvojčaťu. Ak však vylúčite akúkoľvek výraznú bolesť alebo chorobu, môžete sa rozhodnúť, že najprv vyriešite najzjavnejší problém. Ak napríklad vaše dievčatko kvíli, pretože mu vypadol cumlík z úst, pomôžte jej a potom sa pokúste zistiť, prečo kvíli aj váš chlapček. Ak jedno z detí plače hlasnejšie a zdá sa, že je viac rozrušené, možno budete chcieť skúsiť najskôr upokojiť jeho a potom sa venovať druhému dieťaťu (alebo deťom), ktoré nie je také rozrušené.

Dajte ich k sebe

Uloženie bábätiek na nohy alebo zavinutých vedľa seba v rovnakej postieľke môže niekedy pomôcť upokojiť ich plač. Americká pediatrická akadémia (AAP) však tvrdí, že viacerčatá by nikdy nemali spať spolu v jednej postieľke, pretože tandemové spanie môže zvýšiť riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Preto ich treba pozorne sledovať a hneď ako sa upokojia, premiestniť ich do samostatných postieľok.

Vyskúšajte niekoľko taktík na upokojenie dieťaťa

Ak ste už svoje deti nakŕmili, hojdali, prebaľovali a odgrgávali, možno nastal čas na trochu kreativity a vytiahnite svoju tašku trikov na upokojenie plačúceho dieťaťa. Skúste im spievať alebo čítať, trochu ich masírovať, zabaviť ich zábavným tancom alebo ich dokonca vziať von na čerstvý vzduch.

Len nezabudnite, že to, čo funguje na jedno dieťa, nemusí fungovať na druhé, takže možno budete musieť vyskúšať pre každé dieťa niečo úplne iné.

Nechajte ich plakať

Áno, je ťažké počuť plač dieťaťa a nič nerobiť. Ale ak ste už vyskúšali všetko a vaše deti stále slovne (a hlasno) protestujú, možno ich budete musieť nechať chvíľu plakať. Neublíži im to a v skutočnosti sa môže stať, že sa časom vyplačú alebo upokojia.

Ak je pre vás príliš ťažké byť v miestnosti, kým plačú, uistite sa, že sú v bezpečí, a choďte do inej časti domu. Len nezabudnite kontrolovať svoje deti každých 10 až 15 minút.

Ako sa vyrovnať s plačom viacerých detí

Takže teraz už máte niekoľko tipov, ako pomôcť svojim bábätkám, keď plačú, ale čo vy? Ako sa najlepšie vyrovnáte so všetkým nárekom a pomôžete si ho prekonať? Tu je niekoľko spôsobov, ako zvládnuť plač dvojčiat alebo viacčiat.

Zbavte sa pocitu viny

Keď sa zdá, že vaše deti stále plačú, je ťažké nemať pocit, že robíte niečo zle. Zbavte sa týchto myšlienok. Pamätajte, že všetky deti plačú. Nerobia to preto, že ste zlý rodič, a nie je to vaša chyba.

Dokonca aj pocity nevôle alebo hnevu voči vašim plačúcim dvojčatám môžu byť niekedy normálne, pokiaľ podľa nich nebudete konať. Zhlboka sa nadýchnite a uvedomte si, že je to pre novorodencov normálne a fáza nadmerného plaču pominie. A keď máte pochybnosti, zavolajte svojmu lekárovi alebo pediatrovi.

Uspokojte sa

Je ľahké odsunúť seba na druhú koľaj, keď máte jedno bábätko, nieto ešte viac ako jedno. Mali by ste sa však čo najviac snažiť, aby starostlivosť o seba bola vašou prioritou. Snažte sa spať (aj keď to znamená zdriemnuť si, keď vaše deti spia), niekoľkokrát týždenne sa venujte fyzickej aktivite a snažte sa zdravo stravovať a nevynechávať jedlá.

Je dobré sa občas aj rozmaznávať. Požiadajte svojho partnera, príbuzného alebo opatrovateľku, aby vám postrážila deti, kým si pôjdete na pedikúru alebo masáž (alebo urobte niečo iné len pre seba). Je to zaslúžené a starostlivosť o seba vám umožní lepšie sa postarať o vaše deti.

Obráťte sa na ostatných

Vaša rodina a priatelia vám pravdepodobne ponúkli, že vám pomôžu, kedykoľvek to bude možné, ale ako mnohé hrdé mamičky, možno sa im nechcete príliš vnucovať alebo ich vyzývať. Odsuňte svoju hrdosť na druhú koľaj. Starostlivosť o viac ako jedno dieťa je náročná práca a vaša rodina a priatelia vám chcú pomôcť, preto ich ponuku prijmite.

Nechajte svokru, aby uvarila večeru pre vašu rodinu, zatiaľ čo vy sa budete starať o bábätká, poverte svojho partnera, aby vám na pár hodín poslúžil pri plienkach a plači, zatiaľ čo vy si zdriemnete, alebo požiadajte priateľa, aby si sadol k bábätkám, aby ste sa mohli okúpať alebo urobiť niečo okolo domu. Pomoc druhých môže znížiť váš stres, vďaka čomu budete lepšie pripravení zvládnuť plačúce detičky.

Vyplačte sa

Keď sa vaše deti rozplačú, je normálne, že sa chcete vyplakať aj vy. Tak to urobte – alebo nájdite iný spôsob, ako to zo seba dostať. Či už to znamená zavolať mame alebo najlepšej kamarátke, písať si denník alebo dokonca kričať do vankúša, dostať zo seba nahromadené pocity môže urobiť zázraky pre váš duševný stav.

Vezmite si prestávku

Pamätajte, že je v poriadku nechať deti občas vyplakať. Ak ste s nimi sami a nepretržitý plač vás už nebaví, odíďte na krátku prestávku. Uložte bábätká do postieľok, odíďte z miestnosti a doprajte si chvíľu oddychu. Nezabudnite ich však každých 10 až 15 minút skontrolovať.

Nájdite si ďalšie mamičky s viacerými deťmi

Ak je to možné, oslovte iné mamičky dvojčiat alebo viacčiat. Budú rozumieť obavám, frustráciám a radostiam, ktoré sú spojené s výchovou viac ako jedného dieťaťa súčasne. Váš pediater, nemocnica, v ktorej ste rodili, by vás mali vedieť nasmerovať na miestnu skupinu. Existujú aj online podporné skupiny, vrátane fóra pre dvojčatá a viacčatá, ktoré sú dobrým miestom, kam sa môžete ísť vyrozprávať, poradiť sa alebo vyjadriť sústrasť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *