foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Dojčenie dvojčiat? Nebojte sa, dá sa to!

Dojčenie dvojčiatDojčenie je to najlepšie, čo môžete ako mamička svojmu dieťatku dať. U dvojčiat (predovšetkým nedonosených) je to priam poklad... Napriek tomu, že sa informácie o dojčení dvojčiat a trojčiat šíria, stále pretrváva obava, či mamička zvládne dojčiť obidve deti, či bude mať dostatok mlieka, či bude deťom vyhovovať spoločné dojčenie, alebo nie...Pokiaľ mamička nemá dostatočné vedomosti ešte pred pôrodom, nemá podporu rodiny, pevnú vôľu a odhodlanie, môže zapochybovať o tom, či práve ona zvládne svoje dvojčatá dojčiť. Zo skúseností mnohých mamičiek dvojčiat i trojčiat vás môžem ubezpečiť, že dojčenie dvojčiat je (potom, čo získate „rutinu“) jednoduché, lacné, časovo menej náročné a veľmi praktické. Z vlastnej viac ako dvanásťročnej skúsenosti laktačnej poradkyne poznám veľa mamičiek, ktoré svoje dvojčatá dojčili dlhšie než dva roky, mamičky s trojčatami často dojčia do roka.

Mamičky (aj mamičky „mono“ detí) sú v dojčení často neisté a podliehajú vplyvu okolia (prarodičov, detských lekárov a pod.), ktorí pri najmenšom probléme (malý prírastok na hmotnosti, častý plač dieťaťa a pod.) odporúčajú dokrmovať umelým mliekom. Dôležité je veriť si, že vaše dvojčiatka zvládnete dojčiť. K tomu pomôže podpora partnera a taktiež nejaký dobrý príklad z vášho okolia. Psychika je jedným z najdôležitejších faktorov úspešného dojčenia. Aj preto vznikajú rôzne podporné skupiny dojčiacich matiek, laktačné poradkyne – matky, ktoré svojou podporou môžu upokojiť mamičku prechádzajúcu krízou v dojčení. Aby ste boli dobre pripravená na dojčenie svojich dvojčiat, prečítajte si nasledujúce rady. Možno si na ne o niekoľko mesiacov pri riešení problémov spomeniete.

Častou otázkou mamičiek dvojčiat je, či budú mať dostatok mlieka pre obidve deti. Preto vám predkladám niekoľko základných rád, dôležitých pre pochopenie šťastného a úspešného dojčenia dvojčiat.

Veriť si!

Potrebné je veriť tomu, že je možné dojčiť dve deti naraz. Pre matku jedného dieťaťa často nie je ľahké dôverovať si pri dojčení, takže je celkom pochopiteľné, keď mamička dvojčiat pochybuje o svojich schopnostiach dojčiť obidve deti, najmä ak predtým ešte nikdy nedojčila. Väčšina detí ma z času na čas obdobie podráždenosti (predovšetkým v obdobiach tzv. rastového špurtu – medzi 3. a 5. týždňom a 3. a 5. mesiacom) a to ľahko môže viesť k domnienke, že matka nemá dostatok mlieka a že bude jednoduchšie kŕmiť deti z fľaše. Tieto pochybnosti môžu byť posilnené partnerom, ak si ani on nie je istý schopnosťou partnerky dojčiť dve deti, odrádzať od dojčenia môžu dokonca aj lekári či sestry – niektorí z nich možno ešte nikdy nevideli úspešné dojčenie dvojčiat. Najlepší spôsob, ako si môže mamička vybudovať sebadôveru ešte pred narodením detí, je kontaktovať nejakú inú matku, ktorá svoje dvojčatá dojčí. Tak získa pocit, že sa to dá zvládnuť, najlepší je pohľad na dojčiace sa deti a rozhovor s ich matkou o spôsoboch, akými sa vyrovnávala s rôznymi ťažkosťami. Pokiaľ bude mať mamička nejaké ťažkosti, taktiež bude môcť vyhľadať jej pomoc pri dojčení svojich vlastných detí. Takýto kontakt môžete získať napr. prostredníctvom diskusných fór na internete.

Existujú desiatky matiek dvojčiat, ktoré sú ochotné splatiť pomoc a podporu, ktorých sa im dostalo pri pomáhaní jedna druhej. Dojčenie je otázkou ponuky a dopytu – čím viac deti spotrebujú, tým viac mlieka sa vytvorí. Hormóny podporujúce tvorbu mlieka sú stimulované satím z prsníka. Dve deti znamenajú dvakrát väčšiu stimuláciu ako jedno, takže sa vytvorí dvakrát toľko mlieka a každé dieťa dostane pri každom dojčení dostatočnú výživu práve z jedného prsníka. V minulosti dojky často dojčili aj niekoľko detí.

Aj keď sa niektorým matkám tvorí množstvo mlieka za hocijakých okolností, väčšina z nás ho má presne toľko, koľko potrebuje. Prísun mlieka sa môže znížiť únavou, nesprávnym stravovaním alebo stresom. Pokiaľ mamička chce svoje deti dojčiť, musí sa snažiť všetko si zorganizovať tak, aby sa týmto ťažkostiam vyhla, a nájsť si čas na odpočinok.

Šetrite si sily a nevyčerpajte sa!

Samozrejme, tak ako každá matka, aj dojčiaca mamička dvojčiat bude unavená starostlivosťou o dve malé deti (a možno ešte o ich staršieho súrodenca), ale musí sa vyvarovať úplného vyčerpania. Mala by si deň zariadiť tak, aby si našla čas, keď bude ona aj deti spať, alebo aby jej niekto s deťmi pomohol a ona by si mohla aspoň na chvíľku ľahnúť. Dôležité je zabezpečiť si čo najväčšiu pomoc (od príbuzných či priateľov...) pri domácich prácach, nákupoch, varení, odvážaní starších detí do školy či škôlky, alebo pri sprevádzaní detí vonku na prechádzkach. Mamička dvojčiat by sa mala vopred pripraviť na to, že bude brať veci tak, ako sú, a to nielen počas prvých týždňov, ale aj niekoľkých mesiacov. Pre väčšinu matiek je prvých pár mesiacov náročných, ale naozaj môžete veriť, že časom sa to zlepší. Keď má človek priveľa práce, ľahko zabúda na správne stravovanie. Každý má odlišný metabolizmus, ale pri dojčení dvoch detí bude mamička pravdepodobne denne potrebovať ďalších 1 500 kalórií. Dojčiace mamičky zvyčajne bývajú hladné, ale ak sa unavia, môžu stratiť chuť do jedla a následne musia venovať pozornosť tomu, čo jedia. Veľmi dôležitý je tiež pitný režim. Dojčiaca mamička by mala denne vypiť 2 – 3 litre tekutín.

Problémy so spúšťacím reflexom

Stres a starosti môžu ovplyvniť schopnosť dojčiť tým, že narušia spúšťací (let-down) reflex. Tento reflex je stimulovaný samotným dojčením a spontánne sa prejaví krátko po prisatí. Niekedy sa prejavuje už pri obyčajnom zvuku detského plaču. Keď je matka nervózna alebo sa necíti dobre, spúšťací reflex nemusí správne fungovať a dieťaťu sa dostáva iba „predné“ mlieko, ľahko dosiahnuteľné z kanálikov za bradavkou, ale iba veľmi málo „zadného“ mlieka. Strava tak nebude správne vyvážená, dieťa sa čiastočne upokojí a prsník nebude úplne vyprázdnený a dostatočne stimulovaný na tvorbu ďalšieho mlieka. Problémy so spúšťacím reflexom sú pravdepodobne najbežnejšou príčinou, prečo sa matka vzdáva dojčenia z dôvodu „nedostatku mlieka“.

Ak si mamička v pôrodnici nie je istá, či spúšťací reflex funguje správne, mala by požiadať sestru, aby bola prítomná počas dojčenia, prípadne sa poradiť s lekárom. V prípade problémov po návrate domov je vhodné kontaktovať laktačnú poradkyňu (zoznam laktačných poradkýň nájdete na www.mamila.sk, alebo na stránke www.mamaaja.sk v sekcii Tipy pre vás), ktorá je vyškolená práve na problémové situácie pri dojčení. Problémy môžu byť spôsobené nesprávnou pozíciou detí pri dojčení, nesprávnou technikou dojčenia, alebo jednoducho mamička potrebuje iba trochu povzbudenia a pomoc.

V pôrodnici oddychujte a naberajte sily!

Pobyt v pôrodnici by mamička dvojčiat mala využiť na čo najväčší odpočinok, aj keď na preplnenom oddelení to nemusí byť jednoduché. Potrebné je sústrediť sa na znovuzískanie sily a sebadôvery. Využívajte sestry na to, aby vám pomáhali. Nebojte sa ich požiadať o pomoc – stačí, keď uvidíte, aké ťažkosti môže mať matka iba s jedným dieťaťom, a hneď vám nebude zaťažko požiadať o pomoc s vašimi dvomi! Ak je to možné, mamička by mala požiadať o priloženie detí k prsníkom ihneď po pôrode, pomôže to zblížiť sa s nimi a stimulovať tvorbu mlieka. Ak to nejde, priložte si ich čo najskôr, ako to bude možné. Požiadajte sestru, aby skontrolovala, či je dieťatko správne prisaté na prsníku. V poslednom čase je práve toto (technika dojčenia) považované za základný kľúč úspechu. Každé dieťa by malo mať v ústočkách čo najväčšiu časť dvorca a mamičku by dojčenie nemalo bolieť. To však bábätko musí čo najviac otvoriť ústočká a vystrčiť jazýček. Najviac problémov s boľavými bradavkami a reflexom tvorby mlieka vzniká práve tým, že dieťa nie je správne prisaté.

 

Len veľmi málo dojčených novorodencov vydrží dlhšie ako tri hodiny medzi dojčením a väčšina bude vyžadovať dojčenie oveľa častejšie, najmä ak sú malí. Časté dojčenie počas prvých dní skoro zníži bolestivosť bradaviek a stane sa dobrým stimulom pre tvorbu mlieka. Čo sa týka podpory dojčenia u dvojčiat, niektoré pôrodnice sú pružnejšie, iné menej. Pokiaľ vaša pôrodnica toto nepodporuje, poukážte na to, že ak máte dojčiť dve deti, jednoducho nemôžete zapadať do žiadnej škatuľky. Ak sa preukáže, že svoje deti nemôžete dojčiť tak často, ako by ste si priali, nezúfajte a veci doriešite, keď už budete doma. Spočiatku sa vám môže zdať, že neustále dojčíte. Nebude to tak stále a možno už v pôrodnici budete chcieť pracovať na pozmenenom vyžadovanom dojčení, opísanom nižšie.

Dojčenie každého dieťaťa oddelene vám poskytne možnosť spoznať každé dieťa ako samostatného jedinca a spočiatku je to pravdepodobne najjednoduchší spôsob dojčenia. Skoordinovať časy dojčenia dvojčiat môže byť náročné, najmä ak sa rôznia ich potreby a jedno sa dožaduje dojčenia častejšie, alebo ak jedno saje oveľa silnejšie, čím spôsobuje priveľmi rýchle vytekanie mlieka z druhého prsníka, a tým aj zakuckávanie dieťaťa sajúceho slabšie. Napriek tomu stojí za pokus dojčiť spoločne už v pôrodnici, pretože existujú dôkazy, že dojčenie oboch detí naraz vytvára stimul pre tvorbu mlieka. Myslite na to, aké dôležité je prisatie, a dojčite ich spoločne v prípade, že vy sama cítite, že sa každé dieťa naučilo správne prisať. Pri spoločnom dojčení spočiatku niekoho požiadajte, aby vám pomohol s umiestnením detí, ich držaním a prípadnou výmenou. Experimentujte s navrhovanými pozíciami a nájdite si tú, ktorá bude pre vás najpohodlnejšia. Hoci niektoré mamičky považujú za najlepšie pri každom dojčení prsníky striedať, väčšina radšej dáva každému dieťaťu jeden prsník, pretože zásoby na každej strane sú do určitej miery nezávislé, a preto sa dieťaťu prispôsobujú. Ak je jedno z detí malé a nemá priveľmi silný sací reflex, bude pre vás možno po niekoľko dní nevyhnutnosťou deti prestriedať, aby bola v čase tvorenia mlieka zaistená dostatočná stimulácia oboch prsníkov.

V akej polohe sa dojčia dvojčatá?

Najpohodlnejšiu polohu si nájdete metódou pokusu a omylu. Vhodné je dojčiť na pohovke alebo v kresle, ale i posteľ či podlaha môže byť pre vás pohodlná, najmä ak máte ešte jedno staršie dieťa, ktoré chce byť vo vašej blízkosti. Niektoré mamičky si nedokážu predstaviť dojčenie dvojčiat bez vankúša na dojčenie, iné uprednostňujú kreslo s podrúčkami. Rovnako je to aj s tým, čo uprednostňujú vaše deti. Niektoré dvojčiatka sú spokojné, keď sú ovinuté okolo seba, iné protestujú. Môžete si zvoliť rôzne polohy – bočné futbalové držanie, polohu do kríža alebo paralelnú polohu, tak ako to bude vyhovovať vám a vašim deťom. Pred začiatkom dojčenia si pripravte obidve deti, poruke majte aj pohár s nápojom, ak by ste počas dojčenia boli smädná, servítky, plienky na utieranie a pod. Keď si priložíte prvé dieťa na prsník, musíte byť ešte schopná ľahko si k nemu privinúť druhé. Vypnite telefón, vyvarujete sa tak zľaknutia či nepozornosti pri jeho zazvonení. Uprednostnite účes, ktorý vám nebude padať do očí – keď sú deti malé, nebudete mať voľnú ruku na odhrnutie si vlasov z čela.

Ukončenie dojčenia a následné odgrgnutie vám spočiatku môže robiť ťažkosti. Zo začiatku pre vás môže byť jednoduchšie prevrátiť dieťa, ktoré prvé dopilo, na bruško na vankúš. Praxou skoro zistíte, že zvládnete si oprieť jedno dieťa o rameno na odgrgnutie a druhé ešte dojčiť.

Upravené dojčenie

Niektoré mamičky dokážu dojčiť úplne podľa požiadaviek detí, pre väčšinu z nich je to však priveľmi ťažké, pretože im nezostáva čas na nič iné. Pristupujú na tzv. upravené dojčenie. To znamená, že počkajú, keď sa prebudí prvé z detí, potom zobudia druhé dieťa a dojčia spoločne. Väčšina matiek príde na to potom, keď sa trocha vyrovnajú popôrodné váhy oboch detí, väčšina z nich sa tomuto prístupu ľahko prispôsobí. Hoci mnoho matiek uprednostňuje aspoň jedno oddelené dojčenie aspoň raz denne, výhodou dojčenia je dojčenie oboch detí naraz. To vám poskytne viac spánku v noci, viac času pre ostatných členov rodiny a možno aj chvíľku pre vás samu počas dňa (otec môže pomáhať tým, že sa stará o deti pred dojčením alebo po ňom). Dojčenie poskytuje možnosť výberu, či dojčiť oddelene alebo spoločne, tak ako to vyhovuje vám aj deťom. Ak ste v pôrodnici dokrmovali z fľaše (napr. umelým mliekom), doma od tohto môžete začať postupne upúšťať. To znamená, že sa musíte pripraviť na chaotickejší nástup časov kŕmenia, kým sa vám vytvorí dostatočné množstvo mlieka. Najlepšie je prestať s fľaškou postupne, znižovaním množstva mlieka vo fľaši, a potom ju úplne vynechať pri jednom kŕmení a medzitým ponúknuť deťom iba dojčenie z prsníka. Výhradné dojčenie deťom postačí až do ich 6 mesiacov. Ak sa prírastok jedného či oboch detí výrazne spomalí alebo sa začnú dožadovať častejšieho kŕmenia, pravdepodobne to znamená, že potrebujú viac potravy. Deti dojčené z prsníka mávajú tzv. rastové skoky (špurty) trvajúce maximálne 3 – 5 dní približne medzi tromi až šiestimi týždňami a tromi až šiestimi mesiacmi. Zvýšené požiadavky na satie trvajúce počas tohto jedného týždňa jednoducho slúžia na stimuláciu tvorby mlieka, neprepadajte panike, že sa vám „stráca“ mlieko!

Keď ste začali dojčiť, ale po mesiaci zistíte, že to ide skôr horšie ako lepšie, alebo ochoriete a budete strácať mlieko, možno sa sama rozhodnete s dojčením prestať. Pri rozhodovaní by vám možno pomohol rozhovor s vaším lekárom, zdravotnou sestrou alebo laktačnou poradkyňou. Ak ste sa rozhodli s dojčením prestať, buďte hrdá na to, že ste svojim deťom poskytli dobrý štart, postupne ich privykajte na fľašu a užívajte si to. Nemajte výčitky svedomia a nebojujte s tým pridlho. Dojčenie, ak prebieha tak, ako má, je báječná vec, ale spokojný a uvoľnený vzťah s vašimi deťmi je napriek tomu dôležitejší.

Po prvých štyroch až šiestich týždňoch by ste mali zistiť, že sa začína objavovať určitý systém, a až vtedy si uvedomíte, aké výhody vám dojčenie prináša. Čas dojčenia sa bude skracovať, deti ho budú potrebovať menej často, v noci začnú viac spať. V okamihu, keď ste nadobudli pocit, že svoje deti zvládnete dojčiť, môžete rátať s dojčením na tak dlho, kým ho vaše deti budú vyžadovať. Rozhodnutie o ukončení môže vychádzať z vašej strany, alebo si o tom deti rozhodnú samy. Mnoho detí sa o dojčenie prestane zaujímať vo veku medzi ôsmym až desiatym mesiacom, niektoré dokonca v šiestich či siedmich mesiacoch. Nech už budete svoje deti dojčiť akokoľvek dlho, určite to bude pre vás cenná a príjemná skúsenosť!

 

Zdroj: Mama a JA 6/2013
Foto: ilustračné bt


Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 78 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies