Nachádzaš sa tu: dvojičkovo.sk
Čakáme dvojčatá
Praktické rady
10 rád pre úspešné viacpočetné tehotenstvo



Tehotenstvo s dvojčatami či viacerčatami sa od tehotenstva s jedným dieťaťom diametrálne odlišuje. Má toľko rizikových faktorov, ktoré nemôžete mať nikdy úplne pod kontrolou, preto je potrebné urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste zbytočne neriskovali svoje zdravie ani vývoj vašich detí.
Rada by som uviedla niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť sa s touto situáciou vyrovnať. Aj keď tehotenstvo predstavuje „iba“ 9 namáhavých mesiacov, jeho vplyv, vo väčšine prípadov jeho šťastný koniec, „trvá“ neporovnateľne dlhšie.
Pokiaľ milujete vzrušenie a ste dobrodružný typ, počas tehotenstva sa budete musieť držať trochu na uzde. Teraz jednoducho nie je vhodný čas na to, aby ste si vyskúšali potápanie, horolezectvo či skok padákom. Nezabudnite, že akákoľvek činnosť, ktorá vás vystavuje nebezpečenstvu, môže fatálne poškodiť dva, tri či viac životov, ktoré vo vás rastú. Vaše telo má plno práce s výživou vašich detí, takže vaša zvyčajná obratnosť a vytrvalosť bude obmedzená.
Určite ste už počuli poveru, že počas tehotenstva jete za dvoch. Pri viacpočetnom tehotenstve to však platí doslova a do písmena, preto prísun kalórií musí tejto skutočnosti zodpovedať. Aj keď máte skvelú príležitosť realizovať zdravý prístup k stravovaniu, v žiadnom prípade nie je potrebné začať držať diétu alebo obmedziť prísun potravy práve teraz. Na každé dieťa potrebujete aspoň 300 kalórií navyše, preto s chuťou do toho a poriadne si naložte na tanier!
To, že máte nárok na väčší prísun jedla, však ešte neznamená, že môžete prísť k plnému stolu a naložiť si všetko, čo sa do vás zmestí. Vyšší prísun kalórií je dôležitý, ale nesmie ísť o prázdne kalórie. Napchávanie sa sladkosťami a nezdravým jedlom spolu s pitím malinoviek neprinesie vašim deťom nič dobré. Naopak, vy zbytočne priberiete. Jedzte zdravé potraviny: celozrnné pečivo, čerstvé ovocie a zeleninu, chudé mäso a kvalitné bielkoviny.
Potrebný je nielen väčší prísun jedla, ale aj pitia. Počas tehotenstva vaše telo potrebuje oveľa viac tekutín ako zvyčajne, predovšetkým vodu, ktorá je dôležitá pre zabezpečenie vysokého nároku tela na krvný obeh. Dehydratácia môže vyvolať kontrakcie a nástup predčasného pôrodu, čo môže byť v požehnanom stave často veľmi nebezpečné.
Väčšine žien sa cvičenie odporúča, a to aj počas tehotenstva. Ale vám, ktoré čakáte dvojčatá či viacerčatá, môže cvičenie naopak uškodiť. Náročné aeróbne aktivity, ako sú tanec či beh, vyvíjajú silný tlak na svaly panvového dna, ktoré vaše deti držia v bezpečí maternice! Neželané následky veľkého tlaku si veľmi ľahko domyslíte... Namáhavé cvičenie spôsobuje prehriatie, nadmerne zaťažuje srdcovú činnosť, kĺby aj svaly. Porozprávajte sa preto s lekárom a opýtajte sa, aký druh pohybovej činnosti je pre vás najvhodnejší. Šetrite si náročné cviky na čas po pôrode. Nakoniec, beh k lekárovi s dvoma rozkošnými bábätkami v autosedačkách je absolútne najlepšie posilňovanie. Pokiaľ sú deti pripútané, neriskujete, že niektoré z nich vytrasiete, a navyše deťom spríjemníte návštevu u lekára – budú nadšené. Máte sa určite na čo tešiť!
Všetci dobre vieme, že počas tehotenstva sa neodporúča ani nadmerná konzumácia alkoholu, ani fajčenie, nieto ešte užívanie drog. Je to doslova hyenizmus vystavovať nenarodené deti týmto toxickým látkam. Predstavujú totiž vážne nebezpečenstvo výskytu vrodených chýb a deti môžu následne trpieť závažnými chronickými ochoreniami. Nerobte to – a už vôbec nie, ak čakáte viacerčatá!
Aj keď to môže znieť lákavo, neodporúča sa. Štúdie preukázali súvislosť medzi častým kúpaním v horúcej vode a potratmi v prvom trimestri tehotenstva. V každom prípade, horúci kúpeľ zvyšuje vnútornú teplotu telesného termostatu budúcej mamičky, a tak nastoľuje stav podobný horúčke. To môže následne spôsobiť riziko výskytu vrodených chýb.
Tehotným ženám sa odporúčalo, aby sa zbavili mačiek. Teraz vieme, že mať doma mačku a kŕmiť ju je úplne v poriadku. Jediné, čoho by ste sa mali počas tehotenstva vyvarovať, je mačacia toaleta. Mačacie exkrementy môžu obsahovať parazity toxoplazmózy, ktoré v prípade prenosu na tehotnú ženu môžu spôsobiť výskyt vrodených chýb dieťaťa. Určite nebude nikomu prekážať, keď niekoho z rodiny požiadate, aby túto povinnosť dočasne prevzal. Nakoniec túto službu môže vykonávať aj naďalej, po narodení detičiek.
Počas tehotenstva pracuje vaše telo na tom, aby zaistilo všetko potrebné pre rast a vývoj vašich detí, pracuje vlastne „nadčas“. Už vám nezostáva veľa energie na vykonávanie bežných povinností. Pravdepodobne sa budete cítiť často unavená... Je dôležité dopriať telu dostatočnú dávku odpočinku, na ktorý má plný nárok. Nepremáhajte sa! Ak máte odporúčaný pokoj na lôžku, berte ho vážne. Dodržujte odporúčania lekára a netlačte na pílu.
Riziko predčasného pôrodu a narodenie nedonosených detí je počas tehotenstva s dvojčatami a viacerčatami veľmi reálne. Nenechajte sa oklamať myšlienkami typu: „Nikdy som v tehotenstve žiadne problémy nemala, vždy som bola aktívna, to sa mne stať nemôže.“ Nezmysel – neskôr si budete vyčítať „prečo práve ja a moje deti“. Zoznámte sa preto s príznakmi predčasného pôrodu, ako sú kŕče, bolesti chrbta, kontrakcie, výtok z pošvy, bolesť v dolnej panve alebo rektálny tlak, a ihneď volajte lekára alebo pôrodnicu!
Zdroj: Mama a ja 04/2011
Foto: kl